Co lepiej sprawdzi się na podłodze w kuchni? Płytki czy panele winylowe?

Nowoczesne panele podłogowe robią wrażenie. Szczególnie te winylowe, które do złudzenia przypominają płytki ceramiczne, płyty kamienne lub drewniane deski. Dzięki zastosowaniu winyli, możemy przebierać w różnych kolekcjach i wyczarować taką podłogę, jaką chcemy, w dowolnym miejscu: w salonie, jadalni, przedpokoju, czy w gabinecie. Jednak gdy chodzi o kuchnię, układanie paneli, nawet tych najbardziej trwałych z winylu, budzi kontrowersje. Co najlepiej położyć na naszą podłogę w kuchni? Sprawdźmy.

O tym, że ładna podłoga może podkreślić charakter wnętrza i nadać aranżacji „pazura”, wiemy wszyscy. Jednak podłoga w kuchni musi być też funkcjonalna. Odporna na wysokie temperatury, gdy mamy piekarnik umiejscowiony blisko podłogi lub w razie, gdy wylejemy przypadkiem wrzątek. Odporna na zarysowania i uderzenia gdy będą spadać nam nań sztućce lub talerze. Musimy też wziąć pod uwagę fakt, że podłoga w kuchni, szczególnie przy szafkach kuchennych należy do tych miejsc, które są wyjątkowo intensywnie eksploatowane – dlatego też musi być odporna na ścieranie.

O czym należy pomyśleć, szukając idealnej podłogi do kuchni?

Dodatkowymi elementami, które decydują o tym, czy podłoga w kuchni przetrwa długie lata w nienaruszonym, nie wymagającym remontu stanie, jest jej odporność na wilgoć. Nie tylko ze względu na to, że okresowo coś na nią wylewamy, ale ze względu na podwyższoną wilgotność pomieszczenia, jakim generalnie jest kuchnia (ze względu na to, że w niej gotujemy i wydziela się para wodna, która nie zawsze znajduje swobodne ujście z budynku). Dodatkowo, podłoga w kuchni musi mieć nawierzchnię, która się nie ślizga. Szczególnie, gdy w domu są dzieci.

Płytki czy panele podłogowe? Sprawdźmy winyl!

Wszystkie te parametry spełniają płytki (oczywiście, jeśli są o wysokiej klasie ścieralności i mają nieprzywierającą, ale też nieślizgającą się nawierzchnię). Szczególnie odporne na wszelkie czynniki niszczące i obciążenia wagowe są płytki gresowe. Płytki marmurowe wyglądają efektownie i dają przyjemny chłód w lecie. Płytki kamienne natomiast są niezrównane pod względem stylu, szczególnie gdy chcemy mieć kuchnię w stylu rustykalnym, prowansalskim lub stylizowaną na latynoski sznyt.

Z drugiej strony, w ostatnich latach producenci paneli proponują nam produkty niewidzianej dotąd jakości. Nowoczesne panele podłogowe SPC wykonane są w technologii, która gwarantuje trwałość i użyteczność na lata. Dzięki zastosowaniu twardego rdzenia ceramicznego, panele The Floor sprawdzą się równie dobrze zarówno w kuchni, jak i innych silnie eksploatowanych pomieszczeniach, co płytki ceramiczne. Doskonale imituje takie naturalne materiały, jak wspomniane płytki z kamienia, ale też drewniany parkiet, czy beton, co jest pożądane przez właścicieli wnętrz w stylu loftowym i industrialnym.

Czym różnią się nowoczesne panele podłogowe winylowe od innego rodzaju paneli?

Panele winylowe można położyć na ogrzewanie podłogowe. Tworzywo nie odkształca się pod wpływem wilgoci i nie pracuje jednocześnie, gdy temperatura pomieszczeń gwałtownie się zmienia. Są ciepłe w zimie (to doskonały izolator termiczny), jak i nienagrzewające się w lecie. Ponad wszystko jednak nasi klienci doceniają panele winylowe za bardzo dobrą jakość. Przykładowo w kolekcji drewnianej, znajdziecie panele, które odwzorowują naturalne materiały z niezrównaną precyzją. Przede wszystkim chodzi o rysunek, który nie powtarza się na każdym elemencie. Układając podłogę z takich różnorodnych paneli, unikamy nadmiernych powtórzeń, co wygląda sztucznie.

Montaż

Wszystkie nasze winylowe panele podłogowe montowane są na klik – z tego typu montażem poradzi sobie samodzielnie w domu każdy, kto posiada podstawowe narzędzia, takie jak ołówek i nożyk do ich przycinania. Panele montowane na klik zachowują cechy podłogi pływającej, co oznacza, że nie są przytwierdzane na stałe do podłoża. Jest to istotne w pomieszczeniach o zmieniającym się poziomie wilgoci i wysokości temperatury oraz tam, gdzie panele stykają się bezpośrednio z drzwiami balkonowymi.

Panele winylowe można położyć na kafelkach, na drewnie, kamieniu, ale również na betonie. Rodzaj materiału, na którym panele będą układane, nie ma znaczenia, o ile nie jest ono wilgotne, jest odpowiednio wyrównane i przygotowane. Gdy poziom zwilgotnienia przekracza 2%, konieczne jest przytwierdzenie specjalnej folii polietylenowej na podłogę przed ułożeniem na niej paneli. Następnie, można przechodzić do pracy. Tutaj istotne jest, aby nawierzchnię dobrze oczyścić (szczególnie z zatłuszczeń), osuszyć, wypoziomować (tak, aby różnica w poziomach nie przekraczała 3 mm) oraz dobrać mocny klej.

Płytki czy panele – porównujemy koszty

Gdy przejdziemy do frapującego tematu cen materiałów i kosztów wykonawstwa, dylemat: płytki czy panele, wyda nam się dość prosty do rozwiązania. Płytki gresowe, klinkier, płyty marmurowe lub płytki PCV, tudzież terakota zawsze będzie droższa niż nawet najlepszej jakości panele. Głównie ze względu na koszty montażu, który wymaga specjalistycznego sprzętu i umiejętności, w przeciwieństwie do prostego montażu paneli.

Jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę zalety, jakie dają nowoczesne panele winylowe, kalkulacja tym bardziej będzie prosta. Kolejną kwestią przy rozpatrywaniu kosztów wykonania podłogi jest konieczność jej wymiany. Gdy pękają płytki, naprawa pociąga za sobą konieczność szeroko zakrojonych czynności. Od zdarcia dużo większej niż jedna płytka pokrycia, po przygotowania podkładu. Gdy psują się panele, wystarczy wymienić zachowany wcześniej na zapas element. Bez wymagającego montażu, przygotowywania zaprawy i bez cięcia. Prostota montażu paneli jest również sprzymierzeńcem dla tych, którzy chcą łatwo i szybko całkowicie odmienić aranżację wnętrza. Nic bardziej niż podłoga nam w tym nie pomoże, ponieważ wymiana starej, zniszczonej podłogi na nową zmienia wnętrze bardziej niż np. przemalowanie ścian.

Który rodzaj podłogi w kuchni czyści się najłatwiej?

Kolejną istotną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, gdy rozpatrujemy dylemat: płytki czy panele, jest łatwość utrzymania w czystości danej nawierzchni. O ile panele winylowe czyścimy przecierając ją okresowo wilgotną szmatką nasączoną detergentem, o tyle płytki ceramiczne z naturalnych materiałów wymagają stosowania specjalistycznych zabiegów i detergentów. Szczególną ostrożność należy zachować, gdy dobieramy np. płytki marmurowe do kuchni. Jest to materiał wrażliwy na działanie kwasów, w tym kwasów zawartych w żywności, a to właśnie z żywnością mamy do czynienia na co dzień w przestrzeni roboczej naszych kuchni. Do jego czyszczenia konieczne jest używanie specjalistycznych środków chemicznych, a nawet czyszczących myjek ciśnieniowych.

Które rozwiązanie jest bardziej przyjazne środowisku i naszemu zdrowiu?

Decydując się na rozwiązanie, które najlepiej nam pasuje nie zapominajmy również o naszym zdrowiu. Projektując cenione przez Was panele winylowe imitujące beton, drewno, kamień i płytki, zadbaliśmy przede wszystkim o to, aby nasze produkty nie zawierały formaldehydu. To substancja często używana w produkcji tradycyjnych paneli podłogowych. Formaldehyd uwalnia się do przestrzeni domowej długo po montażu podłogi i działa toksycznie na organizm człowieka. Ponadto, panele winylowe z The Floor, po tym jak przestaną spełniać swoje funkcje, mogą być w 100% przeznaczone do recyklingu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top