Układanie paneli nie jest szczególnie wymagającym zadaniem. Aby jednak możliwe było osiągnięcie sukcesu w tym zakresie, konieczna jest znajomość kilku podstawowych zasad. Według jednej z nich konieczne jest pozostawienie szczeliny dylatacyjnej. Czym jest szczelina dylatacyjna? Jeżeli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, przeczytaj nasz tekst. Nie pożałujesz, ponieważ czeka na Ciebie solidna dawka wiedzy. Powodzenia!
Szczelina dylatacyjna paneli laminowanych – co to właściwie jest?
Szczelina dylatacyjna to przestrzeń, za pomocą której można rozdzielić panele podłogowe od ciężkich mebli czy elementów konstrukcyjnych (ściany, progi itp.). Jest ona niezbędna niezależnie od tego, czy panele winylowe są układane w kuchni, czy też dotyczy to na przykład paneli podłogowych rozkładanych w innych pomieszczeniach. Oprócz tego poprzez przestrzeń dylatacyjną oddziela się podłogę laminowaną oraz płytki ceramiczne.
Dlaczego trzeba zadbać o dylatację podczas układania paneli podłogowych laminowanych?
Taki stan rzeczy wynika z samej istoty paneli opisywanego typu podłoża. Otóż panele podłogowe mogą odkształcać się i zmieniać swoje rozmiary pod wpływem takich czynników jak na przykład wilgoć czy powietrze o różnej temperaturze. To właśnie z tego powodu panele dylatacyjne określa się czasem jako tzw. podłogę pływającą.
Jak znaczne mogą być ruchy podłogi pod wpływem tych czynników? Oczywiście, podłoże to nie przemieszcza się np. o kilkanaście centymetrów. Wręcz przeciwnie: zjawisko to jest właściwie niezauważalne dla ludzkiego oka. Ruchy te dzieli się na dwa główne rodzaje — są one następujące:
- rozszerzalność liniowa, która polega na zwiększaniu się długości poszczególnych paneli podłogowych,
- rozszerzalność objętościowa — oznacza ona poszerzanie się podłoża.
Niezależnie od typu zmiany, przemieszczające się panele mogą doprowadzić do powstania poważnych uszkodzeń w podłodze. Dlaczego? Powód takiego stanu rzeczy jest bardzo prosty. Jeżeli podczas montażu podłogi nie zastosowano szczeliny dylatacyjnej, delikatnie przesuwające się panele podłogowe zaczną na siebie nachodzić, co może doprowadzić do ich powyginania, powstania pęknięć itd.
Znaczenie szczeliny dylatacyjnej można w pewnym sensie porównać do bufora bezpieczeństwa. Dzięki temu zamontowane w pomieszczeniu panele podłogowe zostają obudowane dookoła dodatkową przestrzenią. Dzięki temu panele, które zwiększają swoją dotychczasową powierzchnię pod wpływem temperatury, zyskają dodatkowe miejsce.
Jakie powinny być rozmiary szczeliny dylatacyjnej?
Niestety, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Taki stan rzeczy wynika stąd, że na rynku dostępne są obecnie różne rodzaje paneli podłogowych o odmiennym współczynniku rozszerzalności cieplnej. Zazwyczaj jednak zaleca się, by szczelina dylatacyjna wynosiła co najmniej kilka (nie mniej niż pięć) bądź — w niektórych przypadkach — nawet dziesięć milimetrów.
Pewnym wyjątkiem pod tym względem są panele winylowe, które mogą wymagać znacznie mniejszej szczeliny dylatacyjnej podczas montażu. Taki stan rzeczy wynika z prostego faktu: tego typu podłoga jest bardziej odporna na oddziaływanie temperatury. Ponieważ czasem można spotkać się z opinią, zgodnie z którą panele winylowe nie wymagają przestrzeni dylatacyjnej, warto, byśmy rozwiali w tym miejscu pewne wątpliwości. Choć wymagana szczelina dylatacyjna może być mniejsza niż w przypadku wielu innych typów podłogi, nie zmienia to faktu, że przestrzeń ta jest niezbędna.
Jeśli zatem nie wiesz, jakie są optymalne rozmiary szczeliny do dylatacji, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: zalecenia na ten temat można znaleźć na opakowaniu, w którym dostarczone zostały panele laminowane. Warto stosować się do tych wskazówek. W przeciwnym wypadku zastosowana przestrzeń dylatacyjna może okazać się:
- zbyt mała, co zniweluje celowość jej stosowania,
- zbyt duża, co sprawi, że podłoga w pomieszczeniu będzie wyglądać nieestetycznie.
Dylatacja paneli laminowanych – w jakich pomieszczeniach jest niezbędna?
Zasadniczo, powinno się stosować dylatację właściwie w każdym pomieszczeniu. Dzieje się tak z prostej przyczyny: w każdym miejscu może dochodzić do zmiany temperatury oraz poziomu wilgotności powietrza. Oczywiście, w niektórych pomieszczeniach wahania te mogą być większe; dzieje się tak na przykład w przypadku kuchni, w których przygotowuje się gotówki.
Dylatacja paneli podłogowych a ciężkie meble
O dylatacji powinniśmy pamiętać także w sytuacji, gdy wiemy, że w danym pomieszczeniu będą umieszczone ciężkie meble, w tym na przykład duża komoda czy wyposażenie kuchenne. Jest to bardzo ważne, ponieważ panele podłogowe, na których zostanie umieszczony przedmiot o dużej masie (np. szafka na nóżkach), mogą odkształcić się i zostać uszkodzone. To właśnie dlatego należy zastosować dylatację także w celu oddzielenia paneli od dużych, ciężkich mebli.
Kiedy można uniknąć dylatacji, a kiedy nie jest to możliwe?
Przewiduje się sytuacje, w których nie trzeba stosować dylatacji. Zazwyczaj jest to możliwe w przypadku niewielkich pomieszczeń (nie większe niż 13 metrów kwadratowych) o kształcie kwadratu. Ponadto, ważne jest, by pomieszczenie nie było narażone na oddziaływanie wilgoci oraz silnych promieni słonecznych. Przykładowo, może być to zaciemniona sypialnia.
Oprócz tego konieczne jest dokonanie całościowej oceny. Przykładowo, pod podłogą może znajdować się wilgotna piwnica. Jeśli tak jest — dylatacja będzie niezbędna, nawet jeśli w pomieszczeniu nie gotuje się posiłków itp. Jeśli w danym pomieszczeniu znajduje się ogrzewanie podłogowe, dylatacja jest obowiązkowa.
Szczelina dylatacyjna – w jaki sposób można ją ukryć?
Przestrzeń dylatacyjna to absolutne must have podczas montażu paneli. Jednocześnie, jest to rozwiązanie niezbyt estetyczne pod kątem wizualnym. Od lat stosuje się różne sposoby na zamaskowanie przestrzeni dylatacyjnej. Poniżej zostały przedstawione jedynie niektóre z nich:
- listwy przypodłogowe — jest to jeden z najchętniej wybieranych sposobów na ukrycie przestrzeni dylatacyjnej. Jest to rozwiązanie, po które się przede wszystkim w sytuacji, gdy chcemy zamaskować przestrzeń znajdującą się pomiędzy panelami a ścianą. Ponieważ tego typu rozwiązania są dostępne w różnych wariantach wzorniczych oraz kolorystycznych, nie powinno być większego problemu z doborem takiego zestawu, który będzie dopasowany do danej podłogi oraz ściany,
- profil wyrównujący — jest to rozwiązanie optymalne w sytuacji, gdy mamy do czynienia z różnicą poziomów w przejściu łączącym dwa różne pomieszczenia,
- samoprzylepna taśma korkowa (korek) — co ważne, pomalowanie korka z użyciem lakieru barwiącego nie powinno być szczególnie trudnym zadaniem. Dzięki temu możliwe będzie dopasowanie taśmy korkowej do danego rodzaju podłogi.
Brak przestrzeni dylatacyjnej a gwarancja
Warto tu wspomnieć o jeszcze jednej kwestii ściśle związanej z panelami podłogowymi. Otóż, w przypadku wielu producentów wyrobów podłogowych gwarancja na dany produkt przepada w sytuacji, gdy klient nie zastosował się do udzielonych przez niego zaleceń, w tym np. nie zastosował dylatacji. Jest to normalne, a podobną praktykę stosuje się także w przypadku niewłaściwego użytkowania innych produktów. Jeśli nie chcemy zatem, by w przyszłości nasza ewentualna reklamacja została odrzucona — musimy pamiętać o właściwej dylatacji.
Co to jest dylatacja paneli podłogowych? Podsumowanie
Dylatacja paneli podłogowych to absolutne must have podczas montażu podłogi. Jednocześnie, jej brak to dość częsty błąd, który popełniają szczególnie osoby, które nie miały wcześniej do czynienia z panelami podłogowymi. Jeśli jednak nie zastosujemy takiego sposobu działania, może to doprowadzić do uszkodzenia paneli i powstania różnego rodzaju defektów oraz wybrzuszeń.
Powiązane wpisy:
Najpopularniejsze kolory paneli podłogowych
Jak wybierać panele podłogowe – poradnik
Panele podłogowe – 5 pomysłów na aranżację salonu