Czy panele winylowe nadają się na schody?

Panele winylowe to ogromnie praktyczne rozwiązanie. Ze względu na posiadane przez nie właściwości idealnie sprawdzają się w przeróżnych pomieszczeniach. Są wodoodporne, a to powoduje, że z powodzeniem znajdują szerokie zastosowanie we wnętrzach narażonych na wilgoć. Świetnie nadają się zatem do łazienki, kuchni, a nawet piwnicy, gdzie panują wyjątkowo trudne warunki. Nowoczesne panele winylowe charakteryzują się również ponadprzeciętną odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Doskonale sprawdzają się zatem w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych. A co ze schodami? Czy ten rodzaj paneli znajdzie tam zastosowanie? Choć może trudno w to uwierzyć, ale przy ich pomocy można stworzyć idealne schody. Zatem jak to zrobić?

Panele na schodach- czy to rzeczywiście dobry pomysł?

Jednolita podłoga we wszystkich pomieszczeniach domu to aktualnie jeden z najmodniejszych wnętrzarskich trendów. O ile w przypadku wnętrz położonych na jednym poziomie nie powinno być większego problemu ze stworzeniem eleganckiej, spójnej podłogi na całej powierzchni mieszkania, tak w sytuacji domu z kilkoma poziomami, a co więcej schodami, może to być nieco bardziej kłopotliwe. Na szczęście są sposoby, aby zainstalować w całym domu jednolitą podłogę. Będzie to możliwe dzięki zastosowaniu paneli winylowych. Okazuje się bowiem, że nie tylko świetnie sprawdzają się na podłogach, ale także na schodach.

Montaż paneli winylowych na schodach nie jest zbyt trudnym zadaniem. Doświadczona ekipa, na co dzień zajmująca się montowaniem paneli, z łatwością sobie z tym poradzi. Co więcej, ich zamontowanie nie wiąże się z ogromnymi nakładami finansowymi, jak to jest w przypadku schodów drewnianych. Jeśli zatem zależy nam na tym, aby stworzyć w całym domu jednolitą podłogę i schody, panele winylowe będą najlepszym rozwiązaniem. Dzięki ich zastosowaniu otrzymamy niezwykle trwałe i odporne na rozmaite uszkodzenia pokrycie schodów, a co ważne, idealnie harmonizujące ze wszystkimi podłogami w domu.

Profile schodowe i ich najważniejsze zadania

Montaż paneli winylowych na schodach nie jest zbyt skomplikowany, zwłaszcza jeśli stosujemy się do podstawowych zasad, jakie obowiązują podczas ich montowania. Zatem jeśli chcemy, aby nasze schody nie tylko efektownie się prezentowały, ale przede wszystkim długo i niezawodnie służyły, ich krawędzie muszą być odpowiednio zabezpieczone. Idealnie nadają się do tego celu metalowe profile. Głównym zadaniem profili schodowych jest estetyczne maskowanie łączeń pomiędzy panelami. Efektywnie chronią one także krawędzie schodów przed zniszczeniem. Wyrównują również wszelkiego rodzaju nierówności i umożliwiają łączenie paneli pod kątem prostym.

Metalowe profile zabezpieczają krawędzie schodów i skutecznie chronią tą najbardziej narażoną na uszkodzenia ich część. Dzięki zastosowaniu profili można znacznie bezpieczniej poruszać się po schodach, ponieważ efektywnie zapobiegają one niebezpiecznym poślizgom. Niewątpliwie są także niezwykle efektownym elementem wykończeniowym. Profile mają neutralny kolor i świetnie wpasowują się w każdy kolor paneli. Są ich doskonałym uzupełnieniem.

Montaż paneli winylowych na schodach – najważniejsze zasad

Zamontowanie paneli winylowych na schodach to doskonałe i bardzo praktyczne rozwiązanie. Są one niezwykle odporne na uszkodzenia i świetnie sprawdzą się nawet na intensywnie eksploatowanych schodach. Dzięki ich montażowi nie tylko uzyskamy solidne i trwałe ich pokrycie, ale także niezwykle efektownie się prezentują. Jeśli zatem marzysz, aby mieć w całym domu jednolite podłogi wybierz panele winylowe. Co najważniejsze, ich zamontowanie zajmie znacznie mniej czasu, niż montaż tradycyjnych schodów drewnianych. Niewątpliwą zaletą będą również mniejsze koszty. Stopnie z drewna naturalnego to niemały wydatek, dlatego panele winylowe to doskonała dla nich alternatywa.

Montaż paneli winylowych na schodach warto powierzyć fachowcom, którzy błyskawicznie uporają się z tym zadaniem. Samodzielne ich położenie może być nieco kłopotliwe. Jeśli jednak posiadamy odrobinę doświadczenia przy kładzeniu paneli, powinniśmy poradzić sobie z tym zadaniem. Należy pamiętać, że podczas montażu paneli winylowych na powierzchni schodów obowiązuje odpowiednia kolejność ich układania. Zawsze montuje się je od góry do dołu.

Istnieją dwie sprawdzone metody układania paneli winylowych na schodach. Według pierwszej z nich wpierw należy zamontować stopień, a następnie podstopnicę. Drugi sposób zakłada, że najpierw trzeba ułożyć wszystkie stopnie, odczekać 24-48 godziny i dopiero zamontować podstopnice. Bez względu jednak na to, jaką metodę wybierzemy, zawsze pamiętajmy, aby właściwie przygotować podłoże schodów. Musi być ono czyste i równe. Nie powinno być też wilgotne. Panele przeznaczone na schody docinamy na odpowiednią szerokość oraz długość i korzystając z profili, układamy na powierzchni kolejnych stopni. Schody są gotowe do użytkowania po 72 godzinach od zakończenia prac montażowych. Ułożone zgodnie z instrukcją będą długo i niezawodnie służyć.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top