Decyzja o wyłożeniu podłogi panelami oznacza nie tylko konkretny efekt estetyczny, ale także sprawia, że będziemy musieli nauczyć się dbać o ten rodzaj podłoża. Panele podłogowe, szczególnie panele podłogowe laminowane, zachowują się nieco inaczej w zetknięciu z wodą i środkami myjącymi niż podłoga z naturalnego drewna lub podłoże z płytek kamiennych. Poniżej postaramy się podpowiedzieć, czym myć panele podłogowe oraz jakich narzędzi używać, aby je dokładnie wyczyścić.
Podstawowe problemy, z jakimi borykają się właściciele podłóg z paneli to:
- nieestetyczne smugi, jakie pozostają po myciu
- zarysowania
- blaknięcie paneli z biegiem czasu
Z blaknięciem paneli poradzimy sobie… wybierając po prostu dobrej jakości panele. My Floor produkuje wysokiej jakości produkty, które potwierdza 30-letnia gwarancja. Są odporne na wgniecenia, ścieranie, blaknięcie, uszkodzenia i przypalenia oraz na powstawanie plam. Wykonane w nowoczesnej technologii do złudzenia przypominają drewno ze swoim niejednorodnym, wypukłym rysunkiem.
Posiadamy bardzo duży wybór dobrej jakości paneli laminowanych, dzięki czemu każdy na pewno znajdzie coś dla siebie i swojego domu. Te o najlepszej odporności na uszkodzenia są oznaczone symbolem 33 AC5. Nadają się świetnie nie tylko do salonu, czy do pokoju dziecka, ale także do kuchni czy przedpokoju, gdzie panuje większa wilgoć i gdzie mamy do czynienia z większym ryzykiem zalania, zarysowania, czy intensywnym chodzeniem w obuwiu. Ze względu na to, że są tak odporne, łatwiej też jest podejść do czyszczenia paneli tego rodzaju.
Zanim przystąpisz do mycia paneli, sprawdź ich klasę ścieralności
Zanim zaczniemy na dobre myć panele, sprawdźmy, jaką klasę ścieralności mają. Oznaczenie znajdziemy na opakowaniu lub w ofercie produktu online. Jest wyrażone symbolem AC + cyfra. Im niższa jest to cyfra, tym słabsze są to produkty. Niska klasa ścieralności oznacza nie tylko łatwość, z jaką panele będą się ścierały, ale również to, jak łatwo będą się brudziły. Jak chętnie będą przyjmowały tłuste plamy, zakurzenia oraz jak łatwo będą wchłaniać wodę. Dlatego, jeśli do mycia paneli chcemy wkładać jak najmniej energii, powinniśmy skupić się na wyborze tych oznaczonych najlepiej opcją AC 6 lub AC 5.
Do mycia każdego rodzaju paneli powinniśmy używać mopa z miękką ściereczką typu mikrofibra oraz ciepłej wody z delikatnym detergentem. Mop nie powinien być całkiem mokry, ale dobrze odciśnięty z wody.
Na jakich kolorach paneli nie widać brudu?
Po drugie, jeśli zależy nam na tym, aby dbanie o podłogę nie zabierało nam zbyt dużo czasu, należy wybrać taki kolor, na którym nie będzie widać zanieczyszczeń i kurzu. Idealnie nadają się do tego kolory ciepłe, szarości, a także panele w wyrazistych kolorach. W takim wypadku unikajmy na pewno paneli białych oraz bardzo ciemnych. Tutaj, podobnie jak na ciemnych ścianach, widać każdy kurz. Szczególnie, gdy panele znajduje się pod oknem.
Najpierw odkurzanie, później mycie na mokro
Sprzątanie powinniśmy rozpocząć od solidnego czyszczenia paneli. Na początku, w ruch powinien pójść odkurzacz. Jeśli nie usuniemy drobinek kurzu i innych wielkocząsteczkowych zanieczyszczeń z poziomu podłogi przed rozpoczęciem jej mopowania, możemy z łatwością porysować nawierzchnię. Gdy podłoga jest już odkurzona, możemy rozpocząć mycie paneli.
Tutaj należy przede wszystkim wzbraniać się przed używaniem nadmiernej ilości wody. Należy myć panele co najwyżej wilgotną szmatką, co oznacza lekkie jej nawilżenie w letniej wodzie, w której uprzednio rozpuściliśmy detergent. Osoby, które przeprowadzają mycie paneli podłogowych mopem parowym chwalą sobie tę metodę za komfort. Mopy parowe, o ile są dobrej jakości, nie moczą za mocno podłogi i nie generują tak gorącej pary wodnej, aby doprowadzić do uszkodzeń tego typu nawierzchni. Panele podłogowe pozostają po nich bez smug, a mocniejsze zanieczyszczenia, tj. plamy z tłuszczu lub po sokach znikają łatwiej niż wtedy, gdy używamy jedynie mopa lub szmatki na szczotce.
Myjąc panele podłogowe mopem parowym, należy jednak uważać, aby nie dodawać do dozownika z płynami środków chemicznych. Nie mogą być one rozpylane na powierzchni podłogi pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze. Dodatkowo, konieczne jest ustawienie mocy urządzenia na niższe obroty, wyższe pozostawiając takim nawierzchniom jak glazura, czy terakota.
Czym myć panele podłogowe po remoncie?
Panele podłogowe, jak wspomniano, nie lubią nadmiernej ilości wody. Nie lubią też stosowania nadmiernej ilości chemii (pozostawia ona smugi). Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy chcemy myć panele po remontach. Wtedy warstwy nagromadzonego kurzu są już naprawdę duże i warto posłużyć się silniejszymi detergentami. Czy istnieje skuteczny i bezpieczny środek do mycia paneli podłogowych po remontach?
W sklepach znajdziemy sporą ofertę takich specyfików. Zanim jednak zdecydujemy się na jeden z nich, popytajmy znajomych, co sprawdziło się u nich. Z naszego doświadczenia wynika, że nic nie robi tak dobrze podłodze z paneli laminowanych jak ocet wymieszany z wodą. Szmatka nasączona octem powinna zostać solidnie wymoczona w wodzie, a następnie dobrze odciśnięta z jej nadmiaru. Po umyciu octem, podłogę należy jeszcze raz przetrzeć na mokro, aby pozbyć się specyficznego zapachu.
Bardzo dobrze też w roli środka czyszczącego sprawdzi się soda oczyszczona. Do szorowania podłogi po remoncie nie używajmy szczotki drucianej. Zdecydowanie bardziej bezpieczna będzie zwykła, ale szorstka, szczotka podłogowa, nasączona wodą z proszkiem do prania ubrań.
Czym myć panele żeby nie było smug?
Jak i czym czyścić panele, aby nie pozostawiać na nich smug. Mycie paneli podłogowych powinno przebiegać z użyciem mopa. Najlepiej paskowego-zdecydowanie lepiej radzi sobie z oczyszczaniem powierzchni bez zostawiania po sobie charakterystycznych śladów niż mop sznurkowy. Łatwiej też mop paskowy wyżąć z wody, co również przyczynia się do niepozostawiania smug na powierzchni podłogi. Kolejną ważną rzeczą jest to, aby myć wzdłuż ułożonych paneli, a nie w poprzek.
Powiązane wpisy: