Dlaczego podłoga z paneli winylowych skrzypi?

Skrzypienie paneli jest nieprzyjemne, a z biegiem czasu problem ten, o ile go nie rozwiążemy, będzie narastał. Niestety, skrzypiące panele podłogowe znajdziemy nie tylko w starych domach, które domagają się remontu, ale również tam, gdzie jesteśmy świeżo po zainstalowaniu nowych, wysokiej jakości paneli winylowych. Jeśli i Ty poszukujesz sposobu na skrzypiące panele podłogowe winylowe, zapraszamy do przeczytania porad. Zebraliśmy je na podstawie doświadczeń naszych oraz naszych klientów w obcowaniu z panelami winylowymi.

Mimo że panele winylowe są niesamowicie odporne na ścieranie i na wszelkiego rodzaju zabrudzenia, a także ciche i ciepłe, to jednak w trakcie użytkowania mogą pojawić się pewne trudności. Najczęściej jest to właśnie skrzypienie podłogi z paneli. Na szczęście, można uniknąć skrzypienia paneli, zachowując pewne zasady podczas montażu takiej podłogi.

Skrzypienie podłogi z paneli winylowych ułożonych na nierównym podłożu

Za trzeszczenie podłogi często odpowiada niewłaściwy montaż paneli podłogowych. Zarówno na etapie przygotowywania podłoża, jak i podczas docinania i układania paneli. Zarówno panele laminowane, jak i panele winylowe powinny być ułożone na wyrównanym podłożu, wolnym od spadków, nierówności i wystających elementów, czy dziur. Jeśli zignorujemy ten problem, poszczególne elementy paneli będą wybrzuszać się i uginać na załomach podczas nacisku, a my jako użytkownicy odczujemy to jako charakterystyczne, drażniące skrzypienie podłogi.

Wyrównać podłoża, na którym znajdują się już panele, nie da się bez zrywania całej podłogi. Demontaż paneli oznacza w praktyce zniszczenie ich i konieczność zakupu nowych materiałów. Dlatego, na nierównym podłożu należy na początku wylać wylewkę (najprościej będzie użyć wylewki samopoziomującej). Jeśli podłoga nie wymaga stosowania wylewki, należy podłożyć pod panele specjalny, elastyczny podkład, który wypoziomuje nam ładnie powierzchnię i sprawi dodatkowo, że panele będą cichsze w użytkowaniu.

Jeśli skrzypiące panele dają nam się we znaki, a wykonanie gruntownego remontu z poziomowaniem podłogi jest na razie poza naszym zasięgiem, możemy wykonać na szybko nieco mniej rozległe prace, które zniwelują problem. Można, na przykład, położyć matę wyciszającą pod panele.

Ewentualnie, wyrównać podłoże można specjalną masą akrylową lub silikonem. Sposób ten zadziała jednak tylko na drobne nierówności i bardziej nadaje się do załatania zbyt dużych szczelin między panelami, które się rozchodzą, a przez to skrzypią ( o tym więcej poniżej).

 

Jak uniknąć błędu w układaniu paneli?

Panele podłogowe trzeszczą również przez to, że kładąc je, użyliśmy zbyt małej ilości elementów do montażu. Na przykład, brakuje legarów, na których usadowiona jest podłoga. Wtedy za skrzypiące panele odpowiada już niewybrzuszanie się podłogi, ale to, że poszczególne deski nie przylegają ściśle do podłoża. Gdy brakuje elementów montażowych, panele nie mają prawa odpowiednio ściśle przylegać ani do siebie nawzajem, ani do ścian, ani do schodów i innych elementów konstrukcyjnych budynków. Rozchodzą się w niewidocznym gołym okiem sposób, a to powoduje skrzypienie podłogi.

Z drugiej strony, panele skrzypią też czasami dlatego, że przylegają zbyt ściśle do podłoża. Dzieje się tak wtedy, gdy nie zrobimy dylatacji między ścianami i innymi elementami konstrukcyjnymi a obrzeżami paneli. Zaleca się zrobienie ok. półcentymetrowej szczeliny, która pozwoli materiałowi pracować bezszkodowo.

Brak dylatacji powoduje, że panele dotykają ścian i w razie, gdy wnętrze zawilgotnieje i podniesie się w nim temperatura, nasza podłoga zwiększy swoją objętość. To spowoduje wybrzuszenie się jej, a w efekcie skrzypienie paneli podłogowych. Chodząc po tak mało elastycznym podłożu będziemy powodować wzrost naprężenia materiału, czego efektem będą pogłębiające się z czasem hałasy. Szczeliny dylatacyjne należy zrobić również na połączeniu paneli z płytkami, na przykład między ciągiem roboczym w kuchni a salonem i przedpokojem.

Mimo że ułożenia dylatacji należy pilnować podczas układania paneli po raz pierwszy, to jednak gdy jej zabraknie, a skrzypienie będzie już bardzo słyszalne, można zrobić szczeliny na już ułożonych panelach. Należy je delikatnie przyciąć z góry tam, gdzie stykają się z elementami konstrukcyjnymi budynku. Bez odrywania ich od podłoża.

Trzeszczące panele a nieoczyszczone podłoże

Panele winylowe można układać nie tylko na nowej wylewce, ale także na starym drewnianym parkiecie lub na wykładzinie PVC. Zawsze jednak powinny być to nawierzchnie oczyszczone z pyłu i odtłuszczone. Czasami powodem skrzypienia paneli, w przypadku ułożenia ich na tego typu materiałach, jest niedostateczne wysuszenie starego podłoża.

Problem dotyczy szczególnie starszych domów i mieszkań w kamienicach, gdzie wilgoć potrafi podstępnie wkraść się w ściany i w stropy, ujawniając się już po zakończeniu wszelkich prac remontowo-budowlanych. W takich wypadkach panel skrzypi przez to, że podłoga, pod wpływem wilgoci, „pracuje”.

Raz zwiększa swoją powierzchnię pęczniejąc, a raz kurczy się, gdy temperatura spada, a wilgotność powietrza maleje. W tym drugim okresie powstają rozszczelnienia, które później same się nie regulują. Efektem jest oczywiście trzeszczenie paneli podłogowych, utrzymujące się już na trwałe, do czasu aż zdecydujemy się na rozległe prace naprawcze, w których skład wchodzi zerwanie paneli, osuszenie budynku, wymiana podkładu pod panele, zrobienie od nowa dylatacji i zamontowanie paneli oraz dodatkowych elementów, takich jak listwy przypodłogowe.

Niekiedy wzrost wilgotności paneli następuje już podczas użytkowania, szczególnie w łazience, czy przy ciągu roboczym w kuchni. Najczęściej tam, gdzie tuż obok zmywarki i zlewu znajduje się piekarnik. Mamy wtedy do czynienia ze zmiennymi wartościami wilgoci w pomieszczeniu oraz ze skokami temperatury. To wszystko sprawia, że warunki dla podłogi są niekorzystne i jeśli zaniedbamy jeden z elementów prawidłowego montażu paneli oraz jeśli użyjemy małej ilości produktów montażowych, skrzypiące panele mogą nam wkrótce dać się we znaki.

Czy panele podłogowe skrzypią ze starości?

W przypadku starszej generacji paneli wykonanych z gorszej jakości tworzyw sztucznych było to możliwe. Krawędzie paneli szczerbiły się, a nawet odpadały z nich większe płaty materiału. To doprowadzało do degradacji podłogi i pojawienia się charakterystycznego pogłosu w trakcie chodzenia po takim zużytym podłożu. Dziś większość paneli skrzypi wyłącznie wskutek dużych błędów przy montażu Dotyczy to szczególnie paneli winylowych, których porysowanie, wyszczerbienie lub połamanie jest niezwykle trudne. Szczególnie gdy ich czyszczenie przebiega z użyciem odpowiedniego środka konserwującego. Mają znikomą nasiąkliwość i są odporne na naprzemienne działanie wysokich i niskich temperatur.

Podsumowanie

Mimo że trzeszczące panele podłogowe mogą dać się we znaki każdemu, kto nie lubi tego typu hałasów, to jednak trzeba przyznać, że są to materiały te przedstawiają znacznie więcej zalet niż wad. Szczególnie, gdy porównamy je z płytkami, betonem, czy drewnem, które świetnie zresztą imitują.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top