Ile paneli kupić? Proste sposoby na obliczenie ilości paneli

Sprzedawcy paneli podłogowych regularnie spotykają się z pytaniem: „ile paneli kupić?”. Choć to, jak obliczyć metry kwadratowe pomieszczenia wydaje się logiczną sprawą, w przypadku kupna paneli nie zawsze jest tak proste, jak się wydaje. Podpowiadamy, jak dokładnie wymierzyć ilość potrzebnego materiału – tak, aby z pewnością starczyło.

Dlaczego warto ustalić, ile paneli kupić?

Decydując się na popularne i zawsze dostępne wzory paneli, teoretycznie można by dokonać zakupu „na oko”. W razie, gdy materiału zabraknie, można go w końcu zawsze dokupić. W rzeczywistości, już na początku remontu podłogi warto zaopatrzyć się tylko w niezbędną ilość materiałów. Dlaczego?

  • Jeśli kupisz zbyt dużo paneli, będą dla ciebie zbędnym problemem. Mogą być trudne w przechowywaniu i nie zawsze istnieje możliwość ich zwrotu lub sprzedaży.
  • Jeśli zamówisz zbyt mało paneli, stracisz czas na kolejny wyjazd do sklepu lub pieniądze wydane na koszty dostawy nowych paczek.
  • Jeśli od razu zaopatrzysz się w odpowiednią ilość paneli, remont przebiegnie szybciej i sprawniej.

Jak obliczyć metry kwadratowe?

Sposoby na to, jak obliczyć m2 większości z nas znane są już od lat szkolnych. Ułatwieniem jest to, że na opakowaniach paneli zwykle znajduje się informacja, jaki metraż pokryje dana ich ilość. Panele najczęściej sprzedawane są w opakowaniach po 8-10 sztuk.
Jak sprawdzić, ile paczek paneli kupić, aby wystarczyło na całe pomieszczenie?

1. Ustal, ile metrów kwadratowych podłogi pokryje jedna paczka paneli. Zależy to od długości i szerokości jednej paneli.
2. Wylicz wymiar twojej podłogi (długość razy szerokość),
3. Metraż podłogi podziel przez metraż, jaki jest w stanie pokryć jedna paczka paneli. Wynikiem będzie ilość opakowań, jakie powinieneś zakupić.

Ten sposób wyliczania ilości paneli jest uproszczony i wskazuje minimalną ilość materiału, jaką trzeba będzie zakupić. Jeśli pomieszczenie ma nietypowy kształt czy będzie konieczne docinanie paneli, wynik może się różnić. Jak obejść ten problem? Najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie zastosowanie 10% naddatku paneli, które w razie potrzeby będą zawsze pod ręką.

Kalkulator paneli podłogowych

Wiele stron internetowych udostępnia proste kalkulatory paneli, które pozwolą ci szybko wyliczyć, ile opakowań powinieneś kupić (np. https://calcoolator.pl/ilosc_paneli_podlogowych_materialow.html). Jeśli chcesz szybciej sprawdzić, jak obliczyć metry kwadratowe, kalkulator znacznie ułatwi ci zadanie.

Pamiętaj o listwach

Podobne wyliczenia powinieneś wykonać przed zakupem listew podłogowych. Tu zadanie wydaje się jednak prostsze – wystarczy zmierzyć obwód pomieszczenia, w którym będziesz je montować, a następnie odjąć szerokość otworów drzwiowych i innych miejsc, w których listwy nie będą montowane.

Wyliczenie ilości paneli potrzebnych do pokrycia całej podłogi nie powinno być problemem. Jeśli zastanawiasz się, ile paneli kupić, kalkulator dostępny na jednej ze stron www powinien uprościć wykonanie tego zadania. W razie kłopotów, zawsze warto zwrócić się z zapytaniem do doświadczonych ekspertów.


Powiązane wpisy:

Scroll to Top