Ile schnie wylewka pod panele podłogowe?

W trakcie remontu lub wykańczania wnętrza, zanim przystąpimy do montażu nowej podłogi, konieczne jest poczynienie wcześniejszych przygotowań. Zwłaszcza przy wymianie podłogi czeka nas wykonanie m.in wylewki samopoziomującej. Ile schnie wylewka pod panele podłogowe? I po jakim czasie po jej wykonaniu można kłaść panele?

Położenie paneli podłogowych w procesie wykańczania wnętrza czy też jego generalnego remontu to etap, na którym możemy poczuć, że jesteśmy coraz bliżej końcowego efektu naszych prac. Wykończenie podłogi zupełnie zmienia charakter wnętrza, nawet jeżeli jest ono jeszcze nieurządzone. Zwłaszcza, kiedy zdecydujemy się na wysokiej jakości podłogi laminowane. Zanim jednak przystąpimy do układania paneli, czeka nas odpowiednie przygotowanie podłoża i… próba cierpliwości.

Przygotowanie podłoża pod panele podłogowe

Odpowiednie przygotowanie podłoża pod panele podłogowe jest jednym z kluczowych elementów do tego, by cieszyć się piękną i funkcjonalną podłogą przez długie lata. Niezwykle istotny element prac stanowi wykonanie wylewki samopoziomującej. Jej zadaniem jest wyrównanie powierzchni podłogi, wypoziomowanie jej w taki sposób, by nie pozostały na niej żadne wybrzuszenia czy wgłębienia. Dlaczego wylewka samopoziomująca jest tak istotna? Jej prawidłowe wykonanie umożliwi bezproblemowe ułożenie paneli, a także zapewni długą żywotność podłogi.

Ile schnie wylewka samopoziomująca?

Chyba każdy, kto przeprowadza remont czy wykańcza wnętrze, chce, aby prace przebiegały szybko i bezproblemowo. Są jednak takie procesy, w których musimy uzbroić się w cierpliwość. Jednym z nich jest czas schnięcia wylewki samopoziomującej. Co ciekawe, to, ile schnie wylewka samopoziomująca, jest uzależnione od wielu czynników, a różnice w czasie gotowości takiego podłoża do podjęcia dalszych prac mogą sięgać nawet kilku dni.

W zależności od rodzaju, wylewka samopoziomująca schnie od kilku godzin do nawet kilku tygodni. Na rynku dostępne są bowiem zarówno wolnoschnące, jak i szybkoschnące wylewki. Jednak czas schnięcia jest także uzależniony m.in. od grubości wylewanej masy samopoziomującej, wilgotności powietrza, możliwości wentylacji pomieszczenia, itd. Na ogół zarówno w przypadku wylewki cementowej, jak i gipsowej (zwanej też anhydrytową), czas schnięcia może wynieść kilka-kilkanaście godzin. To jednak nie oznacza, że można już przystępować do dalszych prac.

Po jakim czasie można kłaść panele na wylewkę samopoziomującą?

Sam fakt wyschnięcia górnej warstwy wylewki i np. możliwość chodzenia po niej, nie oznacza jeszcze, że możemy kłaść na takim podłożu panele podłogowe. W przypadku wylewek o dłuższym czasie wiązania konieczne jest bowiem doczekanie do momentu, kiedy poziom wilgotności wylewki umożliwi dalsze prace. To szczególnie istotne, zwłaszcza w przypadku układania paneli. Odpowiednio przygotowana wylewka po wyschnięciu nie powinna mieć wilgotności przekraczającej 2%. Dopiero po osiągnięciu tej lub niższej wartości, można przystąpić do dalszych prac. Może to potrwać od kilku dni, nawet do kilku tygodni.

Nieco łatwiej i szybciej przebiega cały proces w przypadku tzw. wylewek szybkoschnących. Wówczas możliwe jest układanie podłogi czasami już po kilkunastu godzinach od wykonania wylewki. Warto zapoznać się z instrukcją producenta danej wylewki i zaleceniami co do czasu schnięcia oraz momentu przystąpienia do dalszych prac.

Wylewka samopoziomująca a ogrzewanie podłogowe

Jednym z pytań, jakie może pojawić się na etapie remontu czy wykańczania podłogi, jest także możliwość zastosowania wylewki samopoziomującej przy ogrzewaniu podłogowym. Jak wiadomo, panele laminowane MY FLOOR doskonale nadają się na ogrzewanie podłogowe. Aby cieszyć się jego pełną wydajnością, często polecanym rozwiązaniem jest zastosowanie wylewki anhydrytowej. Ma ona lepszą przewodność cieplną niż cementowa. Często także w jej przypadku można wcześniej uruchomić ogrzewanie podłogowe (nawet po 7 dniach) niż w przypadku innych rozwiązań.


Powiązane wpisy:

Scroll to Top