Jak dobrać kolor ścian do podłogi?

Temat doboru kolorów przy wykańczaniu mieszkania jest tak szeroki i rozległy, jak paleta barw. Wydawać by się mogło, że zestawienie podłogi w kolorze drewna z neutralnym odcieniem ścian to nic prostszego, jednak doświadczeni w boju wiedzą na pewno, że sama biel ma wiele odcieni i nie każdy z nich będzie odpowiedni do wybranej przez nas podłogi. Jeżeli zestawimy zimny odcień ściany z ciepłym odcieniem podłogi, bądź odwrotnie, nawet niedoświadczony obserwator po pewnym czasie przebywania we wnętrzu o niefortunnie dobranych temperaturach barw będzie czuł pewnego rodzaju zgrzyt. Co zrobić, żeby nie skazywać się na monotonne białe ściany i w odpowiedni sposób wprowadzić do wnętrza kolory? Wystarczy stosować się do kilku nieskomplikowanych zasad, które ułatwią dobranie kolorów ścian, podłóg, mebli i tekstylnych dodatków.

Jasna podłoga – jaki kolor ścian będzie najlepszy?

Panele podłogowe winylowe w jasnych odcieniach drewna od wielu sezonów biją rekordy popularności. Jasna podłoga zawsze wygląda dobrze, pasuje do mebli o szerokim przekroju kolorystycznym, a także optycznie powiększa mikroskopijne metraże, co w czasach niewielkich mieszkań zawsze jest i będzie w cenie.

Do jasnej podłogi będzie pasować większość kolorów farb. Jasna podłoga w odcieniu Dillon Oak ma delikatną, szarą barwę, która nie zdominuje pomieszczenia, a nawet lekko je powiększy. Do tak subtelnej podłogi bardzo łatwo dobrać kolor ścian, ponieważ doskonale sprawdzi się w jej towarzystwie większość pastelowych odcieni. Brzoskwinie, ciepłe żółcie, pudrowy róż czy jasny błękit będą wspaniale uzupełniać delikatny i ciepły kolor podłogi Dillon Oak.

Innymi przykładami jasnej podłogi, która nie zawładnie kolorystycznie wnętrzem i idealnie podbije każdy subtelny kolor ścian, są dwa rodzaje jodełki: Tuscon Oak i York Oak. Te dwie propozycje podłogi o jasnej, ciepłej barwie dobrze odnajdą się wśród pastelowych ścian, dodając optycznie każdemu wnętrzu dodatkowe metry kwadratowe. Kontrastowe krawędzie paneli sugerują dobór mebli utrzymanych w ciemnych brązach, które będą dobrze prezentować się na tle jasnej podłogi.

Jaki kolor ścian do ciemnej podłogi?

Ciemna podłoga to wybór mniej popularny od jasnej podłogi. Ciemniejszy kolor podłogi nie sprawdzi się w małych mieszkaniach bądź niewielkich pomieszczeniach, które optycznie jeszcze bardziej się kurczą. Do ciemnej podłogi o wiele trudniej także dobrać kolor ścian. Na starcie musimy wyeliminować wiele delikatnych kolorów. Jeżeli nie chcemy zostać przy bezpiecznym rozwiązaniu ciemna podłoga — białe ściany, możemy zdecydować się na różne odcienie beżu, brązów, jasne szarości i delikatne żółcie. Pozostałe pastelowe kolory ścian mogą stanowić nieprzyjemny rozdźwięk z ciemnym kolorem paneli podłogowych.

Wiele osób decyduje się na położenie ciemnej podłogi wówczas, gdy zależy im na podniesieniu prestiżu przestrzeni, w której mieszkają. Panele podłogowe w ciemnych barwach od zawsze kojarzą się z elegancją i wyjątkowym szykiem. Przestronny salon z dużymi oknami, które zapewniają dużą ilość naturalnego światła z powodzeniem może zostać wyłożony panelami winylowymi Portland Oak. Ta lekko wpadająca w kolor wina ciemna podłoga doskonale skomponuje się ze ścianami i dodatkami w wyrazistych kolorach, takich jak energetyczna czerwień bądź szykowna szmaragdowa zieleń. Portland Oak równie chętnie zagra pierwsze skrzypce, gdy kolor ścian pozostanie neutralny i nie będzie narzucać się przebywającym we wnętrzu obserwatorom.

Dla amatorów ciemnej podłogi w mniej wyrazistym wydaniu doskonałym wyborem będzie Calm Oak, który doda szyku, ale jednocześnie nie zdominuje wnętrza i pozwoli wysunąć się na pierwszy plan meblom lub dodatkom w zdecydowanych barwach. Jak sama nazwa wskazuje, Calm Oak uspokoi przestrzeń, jednocześnie nie ujmując jej charakteru.

Jak łączyć modne szarości?

Szary kolor ścian kilka sezonów temu wkroczył na salony oraz pod strzechy i od tego czasu jest jednym z najczęstszych wyborów do nowoczesnych wnętrz. Wiele osób uważa, że szary jest bezpieczną barwą, dzięki której możemy odpocząć od pstrokacizny poprzednich dekad. Myli się jednak ten, kto uważa, że szary kolor ścian jest tylko jeden. Wśród farb na sklepowych półkach oraz desek podłogowych znajdziemy mnóstwo ciemnych i jasnych odcieni tego nie narzucającego się koloru. Warto przyjrzeć im się dokładnie, ponieważ nie każda szarość dobrze skomponuje się z innymi kolorami.

W ofercie The Floor posiadamy niezaprzeczalny klasyk, jakim jest jasna podłoga w odcieniu Ice Oak. Panele winylowe o chłodnej barwie przywołują na myśl klimat wiecznej zimy i lodowe pałace. Z podłogą tak niepowtarzalnym odcieniu nietrudno dobrać kolor ścian z bogatej palety bieli i pastelowych barw. Miłośnicy kontrastów mogą zestawić podłogę Ice Oak z czarnymi, lakierowanymi meblami. Jasna podłoga o neutralnym odcieniu to także doskonałe tło, które pozwala łączyć kolory ścian. Rozwiązaniem, które ostatnio wybiera coraz więcej osób, jest pomalowanie jednej ze ścian na zdecydowany, intensywny kolor przy jednoczesnym pociągnięciu pozostałych ścian białą lub pastelową farbą. Podłoga Ice Oak odnajdzie się równie dobrze w zestawieniu z czernią, granatem, co z intensywnym odcieniem zimnego różu.

Jeżeli jednocześnie potrzebujemy do naszego wnętrza ciemnej podłogi, która będzie doskonale znosić częste użytkowanie i nie chcemy rezygnować z modnych odcieni szarości, wspaniałym połączeniem obu potrzeb będzie podłoga Aspen Oak o intrygującej barwie. Ciemna, ciepła szarość to ponadczasowy wybór, do którego nietrudno będzie dobrać kolor ścian. Aspen Oak pokochają miłośnicy stylu loftowego, którzy marzą o tym, by zestawić ciemnoszare panele i beton z ceglastym kolorem ścian. Do paneli Aspen Oak zawsze doskonałym wyborem będzie także ciepła biel uzupełniona o kontrastowe, wyraziste dodatki. Z szarą podłogą doskonale komponują się także lamele, które mogą stanowić element dekoracyjny na ścianie salonu lub podzielą wnętrze na funkcjonalne strefy.

Do wnętrz w klasycznym stylu, które chcą podążać za trendami, dobrym wyborem będzie jodełka Riley Oak. Chłodny odcień tej podłogi nie zdominuje pomieszczenia i pozwoli wysunąć się na pierwszy plan meblom w kontrastowych kolorach. Wyrazista barwa paneli winylowych Riley Oak, podobnie jak Aspen Oak, będzie dobrze współgrać z nowoczesnymi dodatkami w różnorodnych barwach. Kolory ścian, które dobrze skomponują się z neutralną szarością podłogi, także powinny być klasyczne i stonowane. Ciepłe beże, biel, a także jasna szarość o ciepłej temperaturze nie przytłumią pomieszczenia, a wręcz optycznie je rozjaśnią. Riley Oak to podłoga, która znajdzie swoje zastosowanie także w pomieszczeniach użyteczności publicznej. Panele winylowe w odcieniu ciepłej szarości pozwolą zachować klasyczny i elegancki styl biurowy, a dodatkowo dzięki właściwościom winyli The Floor, wykazują się niebywałą trwałością i wygodą w użytkowaniu. Dzięki temu oznaki częstego użytkowania, na jakie narażone są podłogi w miejscach, nie są tak dotkliwe, jak w przypadku np. podłóg drewnianych.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top