Trafny dobór koloru ścian w stosunku do podłogi jest podstawą, na której można tworzyć dalszą aranżację wnętrza. Poniżej postaramy się podpowiedzieć, jak łączyć kolory ścian z podłogami, bazując na przykładach wśród jednych z najpopularniejszych materiałów pokryciowych dla podłóg, czyli panelach. Czy warto postawić na kontrasty między ścianami i podłogą, czy kierować się zawsze podobieństwem odcieni i barw? Zdecydowanie, nie jest to proste zadanie!
Jak dobrać kolor ścian do podłogi – podstawy
Najważniejsza w tym zestawieniu jest oczywiście podłoga. To od niej zaczynamy wszelkie wybory, bo to ona jest najbardziej kosztowna i posłuży nam na lata. Zdecydowanie łatwiej jest z czasem, gdy aranżacja stanie się dla nas nudna, zmienić kolor ściany niż zmienić kolor podłogi (co oznacza w praktyce, że trzeba zerwać podłogę i ułożyć ją od nowa). Nawet gdy mamy do czynienia z panelami laminowanymi lub winylowymi, które montuje się błyskawicznie, dociskając do siebie kolejne deseczki „na klik”.
Zastanawiając się nad kolorem podłogi, należy na początku wziąć pod uwagę nasze marzenia i zamysły, a następnie zweryfikować, czy pomieszczenia, które bierzemy na warsztat, nadają się do konkretnych zastosowań. Na przykład, gdy stoi przed nami zadanie urządzenia niewielkiego salonu, o słabym dostępnie do światła dziennego, powinniśmy raczej zrezygnować z bardzo ciemnej podłogi. A jeśli trudno nam się z tym pogodzić, bo podobają nam się ciemne barwy (na przykład, panele utrzymane w głęboko brązowym kolorze), wtedy do ciemniejszych paneli należy dobrać z pewnością jasne kolory ścian.
Ciemne kolory i ciemne meble pomniejszają optycznie przestrzeń i sprawiają, że wnętrze wydaje się „duszne” w odbiorze. Z tego powodu, projektanci stawiają na jasne odcienie w małych wnętrzach, pozostawiając wenge, brązy, czy głębokie szarości tam, gdzie można pozwolić sobie na rozmach bez obaw o optyczne skracanie wymiarów mieszkania. Gdy mamy do czynienia ze szczególnie małym wnętrzem, warto zastosować jednolite odcienie w jasnych barwach zarówno na ścianach, jak i na podłodze. Przestrzeń przestaje być wtedy podzielona, bo znika wyraźna linia między podłogą a ścianami. Poprzez wrażenie zlewania się ścian z podłogą zyskujemy wrażenie przestronności. Nie muszą to być od razu białe ściany. Wystarczy, że będzie to ecru, jasny szary lub pastelowa żółć.
Jaki kolor ścian do dębowej podłogi?
Jeśli nie mamy problemu z wolną przestrzenią, możemy poszaleć nieco bardziej. W większych salonach, w przestronnych kuchniach i pokaźnych rozmiarów gabinetach, czy pokojach dzieci można pozwolić sobie na ulubione przez wielu ciemne drewno. Panele laminowane imitujące dębowe deski o głębokim kolorze starego drewna bardzo chętnie wybierane są przez naszych klientów. Ci, którzy cenią sobie elegancję, a także tradycję w najlepszym jej wydaniu, sięgają na przykład po modele z kolekcji Cottage: Harbour Cottage, z niejednolitym ubarwieniem (ciemny brąz o chłodnej tonacji, z nadającym mu trójwymiarowości jasnymi przebiciami) lub nieco bardziej stonowany, ale nadal jednak dość ciemny Atlas Oak.
Ciemna podłoga w takim wydaniu będzie dobrze współgrać oczywiście z bielą. Szczególnie gdy w pomieszczeniu znajdują się dość ciemne, drewniane meble. Jeśli jednak chłodna elegancja biel trochę nas przytłacza i chcielibyśmy poszaleć z kolorem na ścianach, warto dobrać do takiej dość ciemnej drewnianej podłogi beż, kolor écru, a także wszelkie odcienie bieli. Do ciemnej podłogi w kolorze głębokiego brązu zdecydowanie odradza się dobrać kolor ścian taki jak błękit, granat, czy szarość. Listwy przypodłogowe mogą być w ciemniejszym niż podłoga odcieniu.
Kolory ścian w energetycznych, mocnych barwach – jaką podłogę do nich dobrać?
Fani burgundowej, czerwonej, czy soczyście zielonej ściany powinni kierować się zasadą kontrastu. Bardzo wyrazisty kolor ścian pasuje do spokojniejszego tła i powinien zostać skomponowany z nierzucającą się w oczy podłogą w jasnym kolorze. Najlepiej, z jasną podłogą w odcieniu szarości. Gdy mamy intensywne kolory ścian, powinniśmy pamiętać o umiarze w doborze nie tylko barwy podłogi, ale również dodatków i umeblowania.
Najlepsze wrażenie zawsze osiągniemy, gdy natychmiast rzucający się w oczy kolor ścian nie będzie łączony z kolorowymi dodatkami. Najlepiej kierujmy się wtedy zasadą dwóch kolorów. Czyli, gdy mamy intensywnie niebieski kolor ścian, dobierajmy do wnętrza dodatki utrzymane w różnych odcieniach niebieskiego oraz w jednym, wybranym dodatkowym kolorze. Świetnie tutaj sprawdzi się żółty lub szary.
Jak dobrać kolor ścian do wnętrz jasnych i harmonijnych, z nawiązaniami do natury?
Jeśli jednak głębokie kolory nie są dla nas, a w aranżacjach dążymy do uzyskania efektu harmonii i spokoju, wybierzmy jasne podłogi. Jasna podłoga w kolorze ciepłego jasnego beżu, czy też jasna podłoga szara to baza, na której zbudujemy aranżację w stylu skandynawskim. Do jasnej podłogi we wnętrzu w tym stylu dobierzmy jasny kolor ścian: od białego, czy śmietankowego, po nierzucający się w oczy lekki błękit, rozmyty szary, czy łagodny zielony w chłodnej tonacji. Jeśli dobierzemy do tego jasne meble i dodatki z naturalnych materiałów, uzyskamy relaksujące wnętrze.
Jakie kolory ścian i podłóg we wnętrzach w stylu nowoczesnym?
Pomysłem odpowiednim dla fanów stylu nowoczesnego jest połączenie jasnej szarości na podłodze z głębokim, chłodnym granatem na ścianach. Warto w tym przypadku dodać białe meble do jasnych paneli, a także kilka intensywnie zielonych roślin.
Jakie podłogi do pastelowych ścian?
Jeśli jesteśmy fanami pasteli na ścianach, dobierzmy do nich jasną podłogę imitującą drewno z zielonymi lub szarymi wstawkami. Kolor ścian taki jak różowy, błękitny, czy pastelowy zielony doskonale odnajdzie się też wśród jasnych mebli. Jeśli kolor ścian jest utrzymany w modnym ostatnio millenial pink, zdecydowanie odradzamy dobieranie do nich ciemnej podłogi.
Co pasuje do szarej podłogi?
Jak dobrać kolor ścian do podłogi szarej? Tutaj wiele zależy od tego, jaki kolor mebli dobierzemy do aranżacji. Na przykład, do szarej podłogi pasują zarówno meble białe, jak i czarne. Jeśli mamy meble i ściany w kolorze białym, wtedy można dobrać ciemny kolor podłogi, tj. bardzo głęboki szary. Jeśli natomiast nasze meble są ciemne, a same ściany też są w ciemniejszym odcieniu z palety szarości, wtedy koniecznie podłoga musi być już jasnoszara. Bardzo ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym jest dobranie granatowych ścian do jasnej podłogi i dodanie do takiego wnętrza dodatków w żywym żółtym lub karminowym kolorze.
Dobierając kolor ścian do podłogi szarej, warto więc kierować się nie tylko kontrastami (ciemniejsza podłoga z jasnymi ścianami i odwrotnie), ale także założeniem, że wnętrze powinno zachowywać pewną spójność. Zwłaszcza, gdy podłoga ułożona jest z paneli podłogowych imitujących naturalny wzór (kamień lub drewno). Wtedy powinniśmy unikać wzorzystych tapet oraz dywanów.
Podsumowanie
Powyższe uwagi należy potraktować jako sugestię. Pamiętajmy, że aranżacja zamieszkiwanego przez nas wnętrza powinna w stu procentach odpowiadać naszym własnym preferencjom. Z drugiej strony, przed rozpoczęciem pracy bardzo przydatne jest zapoznanie się z pewnymi zasadami, które niejednego z nas uchroniły od całkowitej katastrofy wizualnej we własnych czterech kątach.