Jak można usunąć rysy z paneli laminowanych? Opis kilku domowych sposobów

Panele laminowane to rozwiązanie, którego stosowanie daje liczne korzyści dla osób urządzających wnętrza. Taki stan rzeczy nie oznacza jednak, że tego typu podłoże jest całkowicie odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Wręcz przeciwnie — rysy na panelach, które powstały wskutek codziennej eksploatacji, to niepożądana, ale zdarzająca się sytuacja, szczególnie, gdy źle się z nimi obchodzimy lub, gdy zostały źle zamontowane. Na szczęście, pojawienie się defektów na panelach podłogowych nie musi oznaczać konieczności wymiany paneli na nowe. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że unikniemy dodatkowych kosztów dzięki zastosowaniu kilku domowych sposobów.

Domowe sposoby na usunięcie rys z paneli laminowanych?

Choć może wydawać się inaczej, to w rzeczywistości uszkodzenie paneli wskutek codziennej eksploatacji to dość spore ryzyko. Dotyczy to właściwie wszystkich rodzajów paneli, w tym także podłogi z laminatem. Niestety, nie istnieje jeden uniwersalny sposób na usunięcie śladów z porysowanych paneli laminowanych. Aby osiągnąć ten cel, można zdecydować się na takie działania jak na przykład:

  • markery do podłóg,
  • wosk do paneli,
  • orzechy/migdały,
  • preparaty maskujące.

Czym charakteryzują się wyżej wymienione rozwiązania? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.

Rysy na panelach – markery do podłóg

Jeśli chodzi o porysowane panele podłogowe, to markery są jednym z najprostszych, a jednocześnie niezwykle skutecznych sposobów na rozwiązanie problemu. Sytuację dodatkowo poprawia fakt, że markery można bez problemu kupić w popularnych marketach budowlanych. Sposób używania tego narzędzia jest bardzo prosty — wystarczy zamalować miejsce uszkodzeń oraz poczekać około pięciu-dziesięciu minut, aż naniesiony preparat zdąży wyschnąć.

Kolejnym atutem tego rozwiązania jest różnorodność w zakresie kolorystyki. Dzięki temu możliwe będzie dopasowanie markera w zależności od odcieni oraz koloru paneli w Twoim mieszkaniu.

Alternatywę dla markera podłogowego może stanowić… lakier do paznokci. Takie rozwiązanie sprawdza się jednak głównie w przypadku bardzo niewielkich objętościowo defektów. Praktyka pokazuje, że lakier nie jest skuteczny podczas usuwania rys o większej powierzchni. Efekty zastosowania tej metody działania nie wyglądają niestety zbyt naturalnie.

Rysy na panelach – wosk do paneli podłogowych

Zestaw naprawczy z woskiem do paneli podłogowych to rozwiązanie, które cechuje się stosunkowo wysokim poziomem skuteczności. Z drugiej jednak strony jest to metoda dość czasochłonna i wymagająca sporych nakładów pracy. Przede wszystkim, podczas nakładania wosku na ubytki należy zastosować kilka warstw (od najjaśniejszych odcieni aż do ciemniejszych tonów).

To jeszcze nie wszystko — konieczne jest wówczas także rozprowadzenie wosku po podłożu — z użyciem szpachelki. W niektórych przypadkach należy zadbać także o wcześniejsze zmatowienie powierzchni. Do tego celu idealnie nada się papier ścierny.

Orzechy/migdały jako sposób na zamaskowanie rys w panelach laminowanych

Interesującym sposobem na zakrycie rys w panelach laminowanych są także… orzechy oraz migdały. Aby osiągnąć sukces, należy — po rozgnieceniu lub zmieleniu — wetrzeć nasiona w zarysowane miejsca. Takie rozwiązanie jest tanie i nie zajmuje wiele czasu, należy jednak pamiętać o poważnej słabości opisywanej metody działania.

Otóż, z uwagi na swoje właściwości przyciemniające orzechy włoskie oraz migdały sprawdzą się głównie w przypadku ciemniejszych podłóg.

Jeśli zatem w Twoim mieszkaniu znajdują się beżowe, białe lub szare panele laminowane, ta metoda usuwania rys niestety się nie sprawdzi, a wręcz przeciwnie — istnieje ryzyko, że ciemne, brązowe kreski na jasnym tle dodatkowo oszpecą podłogę w Twoim domu.

Rysy na panelach – preparaty maskujące

Oprócz wyżej wymienionych skutecznym rozwiązaniem jest również zastosowanie płynu maskującego. Wystarczy zaledwie kilkadziesiąt sekund, by tego typu preparat mógł wsiąknąć w rysę na podłodze.

Po zaaplikowaniu go wystarczy przetrzeć bawełnianą ściereczką pozostałości, a niezakryte rysy pokryć wcześniej wspomnianym markerem. Preparat maskujący to metoda, która pozwala w krótkim czasie pozbyć się niewielkich, ale licznych rys na podłodze laminowanej.

Kiedy usunięcie rys z paneli podłogowych nie jest możliwe?

Wyżej wymienione i opisane sposoby na porysowane panele podłogowe to praktyczne i skuteczne porady. Taki stan rzeczy nie oznacza jednak, że zastosowanie się do nich daje Ci stuprocentową gwarancję sukcesu.

Wręcz przeciwnie: powyższe porady sprawdzą się w przypadku niewielkich i płytkich zarysowań, które powstały w toku codziennej eksploatacji. Jeśli jednak okaże się, że sytuacja jest znacznie poważniejsza, działanie wyłącznie z użyciem domowych metod może okazać się nieskuteczne.

Głębokie ubytki i rysy powstają najczęściej wskutek upuszczenia ciężkiego przedmiotu lub przesuwania mebli kuchennych/pokojowych. W takiej sytuacji powierzchowne działania na niewiele się zdadzą, a naprawić porysowane panele będzie można jedynie z pomocą specjalisty. W skrajnych wypadkach konieczne będzie całkowita wymiana uszkodzonych elementów, a czasem także sąsiadujących paneli.

Nie tylko leczyć, ale także zapobiegać. Jak nie doprowadzić do porysowanych paneli podłogowych?

Jak widzisz, istnieje wiele sposobów na zamaskowanie rys na podłodze laminowanej. Musisz jednak pamiętać, że żadna z tych metod nie sprawi, że Twoja podłoga znowu będzie „jak nowa”. Niestety, defekty pozostaną, choć na pierwszy rzut oka nie będą one widoczne. Taki stan rzeczy oznacza, że znacznie lepszym rozwiązaniem jest zapobieganie powstawaniu rys na podłodze laminowanej niż maskowanie powstałych rys.

Aby móc to osiągnąć, należy pamiętać o kilku zasadach. Rozsądna eksploatacja podłogi laminowanej zapewni jej naturalny wygląd i brak rys nawet przez wiele lat. Szczególnie, gdy ma się do czynienia z panelami klasy My Floor, które posiadają 30–letnią gwarancję. Podczas codziennego korzystania z paneli, zaleca się między innymi takie działania jak:

  • stosowanie wycieraczek, wykładzin itp. – szczególnie w pobliżu drzwi wejściowych. Dzięki temu nie musisz obawiać się, że osoby wchodzące do domu uszkodzą podłogę (może przyczynić się do tego ciężka powierzchnia butów),
  • używanie gumowych podkładek pod nóżki mebli.
  • mycie i usuwanie drobnych brudów z podłogi – w szczególności piasku i drobnych kamyczków, które mogą porysować podłogę
  • nieużywanie mopów o szorstkiej powierzchni ani drucianych szmatek do mycia podłogi

Powiązane wpisy:

Scroll to Top