Panele podłogowe my-floor to rodzaj podłogi, które charakteryzują się między innymi wysokim poziomem wytrzymałości – możliwe jest korzystanie z tych paneli laminowanych nawet przez wiele lat. Panele podłogowe mogą przez ten czas zachować swój naturalny wygląd i pozostawać cennym elementem wyposażenia. Aby jednak tak się stało, konieczne jest właściwe ich eksploatowanie, a w przypadku pojawienia się defektu – odpowiednia naprawa. Zastanawiasz się, jak należy naprawić uszkodzone panele podłogowe lub kiedy konieczna będzie całkowita wymiana paneli? Przeczytaj poniższy tekst, by poznać ciekawe informacje na ten temat.
Naprawa uszkodzonych paneli podłogowych – jak należy podejść do tego zadania?
Do uszkodzenia paneli podłogowych może dojść właściwie każdego dnia. Przesuwanie ciężkich mebli lub krzeseł, upuszczenie młotka czy upuszczenie papierosa – są to tylko niektóre spośród przyczyn uszkodzenia paneli.
Nie istnieje uniwersalny sposób na to, jak można naprawić panele podłogowe. Ostatecznie wybrana metoda postępowania powinna zależeć od rodzaju uszkodzenia. Poniżej zostały przedstawione niektóre spośród chętnie stosowanych metod:
- wosk do paneli podłogowych,
- marker do paneli laminowanych,
- lakier do usuwania niewielkich rys.
Czym charakteryzują się poszczególne metody działania?
Wosk do paneli podłogowych
Wosk naprawczy do paneli podłogowych to rozwiązanie, który powinno dobrze sprawdzić się w przypadku poważniejszych uszkodzeń.
Jak już wspomniano, wosk naprawczy to rozwiązanie cechujące się wysokim poziomem skuteczności. Z drugiej jednak strony aplikowanie go jest bardziej czasochłonne, niż ma to miejsce w przypadku markerów czy nawet lakieru. Ponadto, może pojawić się problem z dopasowaniem wosku do koloru paneli podłogowych – jest to o tyle ważne, ponieważ mimo sporej różnorodności trudne może okazać się znalezienie odpowiedniej wersji kolorystycznej. To właśnie dlatego konieczne może okazać się wymieszanie różnych kolorów wosku w celu uzyskania odpowiedniej mieszanki.
Marker do paneli laminowanych
Ciekawym rozwiązaniem służącym do zwalczania defektów na podłodze laminowanej są markery. W porównaniu z innymi sposobami działania charakteryzują się one przede wszystkim wyjątkową prostotą. Używanie markerów polega po prostu na zarysowaniu uszkodzonej powierzchni.
Zalety takiego sposobu działania są bardzo liczne. Po pierwsze, tego typu markery są szybkoschnące – cały proces maskowania rys może zatem zająć nie więcej niż kilkanaście minut. Jest to znacznie bardziej komfortowe rozwiązanie niż kilkugodzinne szpachlowanie itp.
Po drugie, w marketach budowlanych czy sklepach internetowych można obecnie znaleźć całe zestawy markerów. Są one dostępne w różnych wersjach kolorystycznych. Barwy: mahoniowa, wiśniowa, beżowa czy orzechowa to tylko niektóre z dostępnych wariantów. Dzięki temu zestaw maskujący staje się rozwiązaniem wielofunkcyjnym – można zastosować go nie tylko w przypadku podłóg o różnym kolorze, ale także innych powierzchni wykonanych z drewna, w tym na przykład mebli.
Last but not least, zestaw markerów nie jest szczególnie drogim produktem – dobre jakościowo markery można zakupić w cenie kilkudziesięciu złotych za cały zestaw.
Niestety, trzeba pamiętać także o drugiej stronie medalu. Markery maskujące to rozwiązanie tanie, szybkie i proste w realizacji, które jednak nie sprawdzi się w przypadku poważniejszych uszkodzeń. Jeśli pojawią się głębsze rysy, konieczne będzie sięgnięcie po bardziej zaawansowane działania, w tym na przykład wspomniany już wosk.
Lakier do usuwania niewielkich rys
Ciekawym rozwiązaniem jest lakier do usuwania rys na panelach laminowanych. Taki sposób działania w krótkim czasie pozwala na zamaskowanie rys powstałych wskutek codziennego użytkowania. Ponieważ lakiery są obecnie dostępne na rynku w różnych wariantach kolorystycznych, nie powinno być większego problemu z dopasowaniem lakieru do konkretnego rodzaju podłoża (panele jasnobrązowe, beżowe, szare itp.).
Przed zaaplikowaniem lakieru należy – nie później niż na dzień lub dwa – nanieść warstwę szpachlową. Podobnie jak w przypadku lakieru, szpachlówką również powinna odpowiadać kolorystyce paneli laminowanych. Po wyschnięciu nałożonej warstwy szpachlowej konieczne jest przetarcie jej papierem ściernym (najlepiej, by był to papier ścierny o małej gradacji).
Oczywiście, trzeba mieć na uwadze, że taki sposób działania sprawdzi się głównie w przypadku niewielkich rys i defektów.
Ważna jest nie tylko naprawa, ale także odpowiednia pielęgnacja
Trzeba mieć na uwadze, że opisane w tekście metody naprawy uszkodzonych paneli podłogowych – choć są uznawane za skuteczne – powinny być jednak stosowane w ostateczności. Nawet ich właściwe zastosowanie może pozostawić pewne niedoskonałości, a uzyskanie stuprocentowej skuteczności jest bardzo trudne. Taki stan rzeczy oznacza, że również w przypadku paneli podłogowych znajdzie swoje zastosowanie przysłowie „lepiej zapobiegać niż leczyć”, a poprawna konserwacja podłoża staje się absolutnym must have.
Podczas konserwacji paneli podłogowych trzeba pamiętać między innymi o następujących kwestiach:
- odpowiedni wybór środków czyszczących. Przykładowo, ważne jest, by nie stosować środków nabłyszczających do podłogi matowej – mogą pojawić się wówczas smugi itp.,
- regularne usuwanie kurzu, zabrudzeń itp. Istotne jest tu w szczególności usuwanie piasku – ponieważ posiada on właściwości ścierne, jego naniesienie i rozdeptanie po podłodze może doprowadzić do trwałego uszkodzenia podłoża,
- stosowanie mopa i ściereczek, które nie są mokre, lecz delikatnie nasycone wodą. Zbyt duża ilość wody znajdującej się na panelach może bowiem doprowadzić do wybrzuszenia paneli oraz naruszenie całej konstrukcji – napęczniałe panele zaczną wypychać pozostałe elementy podłoża.
Wyżej wymienione sposoby działania to jeszcze nie wszystko. Oprócz tego trzeba pamiętać, by unikać przesuwania ciężkich przedmiotów po podłodze – postawienie na podłodze z paneli laminowanych ciężkiej komody na nóżkach to jeden z częściej popełnianych błędów. Choć może wydawać się inaczej, w rzeczywistości nawet fotel obrotowy na kółkach może doprowadzić do poważnych uszkodzeń. To właśnie dlatego popularnym sposobem działania jest używanie różnego rodzaju wycieraczek, mat ochronnych itp.
Kiedy trzeba wymienić uszkodzone panele laminowane na nowe?
Wyżej opisane metody pozwalają uporać się z defektami uszkodzonych paneli podłogowych. Niestety, nie zawsze takie sposoby działania okażą się skuteczne. Może bowiem okazać się, że uszkodzony panel podłogowy ma tak poważną skazę, że najlepiej będzie, jeśli wymienisz panel na nowy. Taka potrzeba, tzn. konieczność wymiany uszkodzonego panelu, może wystąpić w sytuacji, gdy na dużej powierzchni paneli pojawiła się duża, widoczna dziura lub też zostały one wyłamane. Na szczęście, nawet w takiej sytuacji mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Otóż, możliwa jest wymiana pojedynczego elementu podłogi bez konieczności demontowania całej podłogi, poprzez wycinanie uszkodzonego z użyciem np. pilarki.
Sprawdź inne wpisy na naszym blogu:
- Jak układać panele podłogowe?
- Jak zakończyć panele przy schodach?
- Jak wykończyć panele przy drzwiach balkonowych?
- Jaka folia pod panele laminowane?