Ułożenie podłogi podczas remontu czy wykończenia mieszkanie to zadanie wymagające odpowiedniego przygotowania. Jednym z istotnych etapów jest obliczenie ilości potrzebnych materiałów, np. paneli podłogowych. W tym celu konieczne musimy obliczyć metry kwadratowe podłogi. Jak to zrobić, by poznać liczbę paneli, które powinniśmy zamówić?
Przygotowanie do wykończenia podłogi to nie tylko wybór odpowiedniego rozwiązania, jakie chcemy zastosować, ale także konieczność dokonania szeregu obliczeń. Ponieważ większość paneli podłogowych jest sprzedawana w paczce po kilka paneli, konieczne jest obliczenie powierzchni podłogi w celu poznania ilości potrzebnego materiału do zakupienia. Chcemy przecież uniknąć w sytuacji, w której na ostatnią chwilę będziemy musieli dokupić panele, aby zakończyć montaż. Równie istotne jest, żeby tak obliczyć liczbę paneli, aby nie płacić za ich zbyt duży nadmiar, którego później nie będziemy mogli zwrócić. Jak zatem prawidłowo obliczyć metry kwadratowe podłogi?
Pomieszczenie o regularnych kształtach
Zdecydowanie najłatwiej jest obliczyć metry kwadratowe podłogi w przypadku pomieszczenia o regularnych kształtach, np. prostokąta. Wówczas wystarczy zmierzyć szerokość pomieszczenia i jego długość, a następnie pomnożyć obie wartości przez siebie, żeby otrzymać powierzchnię podaną w metrach kwadratowych. Jeżeli mamy np. prostokątny pokój, który ma 4 metry szerokości, a jego długość wynosi 6 metrów, wiemy, że mamy do wykończenia 24 metry kwadratowe podłogi.
W przypadku takiego pomieszczenia możemy łatwo poznać jego powierzchnię, dzięki czemu z łatwością zaplanujemy zakup paneli. Warto tutaj zwrócić uwagę na fakt, że specjaliści zalecają na ogół, by zamówić ok. 10% więcej paneli niż wynika o z powierzchni podłogi. Wszystko dlatego, że w ten sposób zabezpieczymy się na wypadek, gdybyśmy w trakcie jej wykańczania uszkodzili jakieś istotne elementy lub pomylili się w obliczeniach.
Pod tym względem warto zwrócić uwagę na panele winylowe, jakie znajdziecie w naszej ofercie, gdyż ich wytrzymałość sprawia, że nie tak łatwo ulegają uszkodzeniom. W tym przypadku dodatkowa ilość paneli służy głównie odpowiedniemu wykończeniu w pobliżu ścian. Konieczność przycinania paneli, aby dopasować je do szerokości pomieszczenia sprawia, że warto mieć ich pewien zapas.
Pomieszczenia o nieregularnych kształtach
Nieco inaczej sprawy się mają w przypadku pomieszczeń o nieregularnych kształtach. Jeżeli na podłodze mamy różnego rodzaju ścianki działowe i wystające elementy, trudniej jest obliczyć jej powierzchnię. Najprostszym rozwiązaniem wydaje się być naszkicowanie planu danego pomieszczenia, a następnie podzielenie go na prostokąty. Później wystarczy jedynie zmierzyć rzeczywiste długości poszczególnych rozrysowanych krawędzi i gotowe. Sumując pola utworzonych w ten sposób prostokątów, będziemy mogli łatwo obliczyć metry kwadratowe podłogi, a tym samym poznać powierzchnię paneli, jaką potrzebujemy zamówić.
Jak się okazuje, obliczanie powierzchni pomieszczenia może oznaczać konieczność odświeżenia szkolnej wiedzy z matematyki. Może bowiem zdarzyć się, że w naszym pomieszczeniu znajdziemy ściany nie tylko ustawione pod kątem prostym, ale także np. takie, które tworzą trójkąt. Wtedy będziemy musieli obliczyć pole trójkąta oraz pamiętać o tym, że część paneli może nam ,,odpaść” ze względu na konieczność przycinania ich do kształtu pokoju.
Zamówienie paneli
Ostatnim krokiem, jaki powinniśmy zrobić, kiedy znamy już dokładne wymiary pomieszczenia i wiemy, jaką powierzchnię paneli potrzebujemy, jest przeliczenie tej wartości na pełne opakowania paneli. Powinniśmy w tym celu sprawdzić na opakowaniu paneli, ile sztuk znajduje się w paczce i jaka jest ich łączna powierzchnia. Co istotne, nawet w przypadku tego samego producenta, w zależności od kolekcji czy modelu paneli, możemy mieć inne wartości, dlatego trzeba przyłożyć do tego zadania odpowiednią wagę, aby móc pokryć każdy metr kwadratowy wykańczanej podłogi.
Dla przykładu podajemy panel z kolekcji WOOD, model P1003 Vail Oak. W tym przypadku w jednym opakowaniu znajdziemy 6 paneli o łącznej powierzchni 1,8 metra kwadratowego. Jeżeli chcemy wykończyć pomieszczenie o powierzchni 18 metrów kwadratowych, powinniśmy kupić 11 opakowań. Dlaczego 11, a nie 10? Dlatego, że należy pamiętać o zasadzie zamówienia ok. 10% więcej paneli niż wynosi powierzchnia wykańczanego pomieszczenia.
Jeżeli jednak będziemy chcieli wykończyć to samo pomieszczenie panelami w jodełkę z kolekcji Herringbone i zdecydujemy się np. na model P6003 HB Calm Oak, konieczne może okazać się zamówienie 12 opakowań. W tym przypadku 16 paneli, które znajdziemy w pojedynczym opakowaniu, pozwala pokryć powierzchnię 1,752 metra kwadratowego. Przy 11 opakowaniach może się okazać, że zabraknie nam tego dodatkowego minimum zapasu paneli, potrzebnego do wykończenia całej powierzchni. Dlatego tak istotne jest, by wcześniej dokonać wszelkich koniecznych obliczeń.