W większości nowoczesnych aranżacji znajdujemy dzisiaj tendencję do otwierania przestrzeni. Dawniej standardem był wyraźny podział między pomieszczeniami, dzisiaj jednak zdecydowanie wolimy większą przestrzeń i maksymalne ujednolicenie. Problem pojawia się jednak podczas łączenia płytek z panelami. Jakie rozwiązania mamy do wyboru, aby uzyskać estetyczny efekt?
Kiedy łączenie płytek z panelami staje się problemem?
Otwarte przestrzenie wbrew pozorom znacznie ułatwiają kwestie aranżacyjne, bo zazwyczaj stosujemy jeden rodzaj paneli na całej powierzchni. Kiedy jednak chcemy połączyć kuchnię z salonem bądź zastosować dwa rodzaje podłogi w łazience, zaczyna się kłopot. Chcemy przecież, by łączenie płytek z panelami było jak najbardziej estetyczne i jak najmniej widoczne. Dawniej stosowano przede wszystkim szerokie listwy maskujące, dzisiaj jednak szukamy znacznie subtelniejszych rozwiązań.
Połączenie paneli z płytkami za pomocą elastycznej spoiny
Najczęściej stosowanym obecnie sposobem na estetyczne połączenie paneli z płytkami jest użycie elastycznej spoiny. Spoinę tego rodzaju aplikuje się za pomocą specjalnego pistoletu pneumatycznego, a gotowe połączenie jest bardzo delikatne i łatwe do czyszczenia. Jeżeli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, pamiętaj o właściwej dylatacji. To ważne, gdyż praca podłogi powinna być w pełni swobodna. Elastyczna spoina pozwala na idealne dopasowanie kolorystyczne płytek do paneli, co sprawia, że połączenie między nimi jest niemal niewidoczne.
Wypełnienie szczeliny dylatacyjnej za pomocą korka
Jak już wspominaliśmy, połączenie płytek i paneli podłogowych wymaga zastosowania właściwej dylatacji. Ciekawym pomysłem na wypełnienie szczelin dylatacyjnych jest zastosowanie korka. Mamy tutaj dwie możliwości jego aplikacji. Pierwszą jest aplikacja korka w postaci listwy o szerokości dostosowanej do szerokości szczeliny. Łączenie podłóg w tym wypadku polega na wciśnięciu listwy korkowej w szczelinę. Powstałe w ten sposób wypełnienie jest estetyczne, ale trwalsza jest aplikacja korka drugą metodą, czyli w postaci masy elastycznej. Tego rodzaju korek nazywa się korkiem w płynie bądź korkiem natryskowym. Ten rodzaj połączenia podłóg zapewnia trwałość przez wiele lat, a do tego jest bardzo estetyczny i atrakcyjny dla oczu.
Standardowe rozwiązania
Jeżeli lubisz bardziej sprawdzone rozwiązania, łączenie płytek z panelami możesz wykonać przy użyciu estetycznych listew. Listwy aluminiowe nie są co prawda tak subtelne, jak wypełnienie szczeliny np. korkiem, jednak z pewnością pozwalają na wyraźne połączenie dwóch przestrzeni w jedną. Łączenie płytek z panelami przy użyciu listew to sposób stosowany od lat, a jednocześnie skuteczny i bardzo łatwy w zastosowaniu.
Łączenie płytek i paneli – o czym trzeba pamiętać?
Decydując się na łączenie paneli z płytkami, warto zwrócić uwagę na estetykę tego połączenia. Nie każdy rodzaj płytek będzie pasował do danych paneli i odwrotnie. Najważniejszą kwestią jest tutaj kolorystyka. Jeżeli wnętrze ma niewielki metraż, zdecydowanie lepiej jest postawić na jednakowe kolory paneli i płytek. Dzięki temu wnętrze nie zostanie optycznie zmniejszone. Jeżeli metraż jest nieco większy, mamy trochę więcej swobody. Możemy połączyć płytki z panelami, które współgrają ze sobą tylko częściowo. Jeżeli szukasz innowacyjnych i oryginalnych rozwiązań, możesz postawić na łączenie płytek i paneli w nieregularnej linii. Może być to np. połączenie paneli z płytkami o sześciokątnym kształcie. Takie rozwiązanie z pewnością rzuci się w oczy i stanie się bardzo efektowną dekoracją każdego wnętrza.
Dlaczego dylatacja jest aż tak ważna?
Łączenie płytek z paneli zawsze wiąże się z koniecznością zachowania odpowiedniej dylatacji. Dlaczego jest to takie ważne? Panele podłogowe są tworzone z materiału drewnopochodnego, a to oznacza, że cechują się rozszerzalnością cieplną pod wpływem zmian temperatury. Dylatacja ma na celu umożliwienie panelom swobodnej pracy. Panele nie powinny być trwale łączone z podłożem, bo grozi to odkształcaniem się i wybrzuszaniem. Dzięki zachowaniu szczeliny dylatacyjnej, panele będą miały możliwość rozszerzania się i kurczenia podczas zmian temperatury. Łączenie płytek i paneli zawsze wymaga pozostawienia szczeliny dylatacyjnej, jednak jej szerokość jest ściśle uzależniona od rodzaju zastosowanych paneli, a także od wielkości pomieszczenia czy zastosowania ogrzewania podłogowego. Standardem jest szerokość szczeliny w granicach 5 mm, przy czym panele winylowe SPC wymagają mniejszej szczeliny dylatacyjnej niż panele laminowane. To pozwala na osiągnięcie bardziej atrakcyjnego wizualnie efektu.
Panele winylowe SPC i ich łączenie z płytkami
Łączenie płytek z panelami winylowymi SPC jest nieco prostsze niż w przypadku paneli laminowanych. Ma to związek przede wszystkim z bardzo niewielką rozszerzalnością cieplną i możliwością pozostawienia znacznie węższej szczeliny dylatacyjnej. Im węższa jest szczelina, tym łatwiej jest ją estetycznie zamaskować. Aby połączyć płytki z panelami SPC wystarczy zastosować dowolną z powyższych metod, a efekt z pewnością będzie atrakcyjny wizualnie. Panele SPC dostępne są w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej, dlatego ich połączenie z płytkami nie będzie stanowiło żadnego problemu.
Wiele osób zastanawia się, jak połączyć płytki z panelami winylowymi w łazience i czy w ogóle panele w łazience to dobry pomysł. Okazuje się, że panele SPC są rozwiązaniem tak uniwersalnym, że zdecydowanie nadają się do łazienki i zapewniają pełną funkcjonalność i komfort użytkowania. Mogą być zastosowane również we wnętrzach, w których zastosowane zostało ogrzewanie podłogowe, a montaż paneli jest o wiele prostszy i mniej problematyczny niż montaż płytek. To także przemawia za zastosowaniem paneli w łazience bądź za połączeniem ich z płytkami w estetyczny sposób.
Jak widzisz, istnieje wiele możliwości połączenia paneli z płytkami w Twoim wnętrzu. Wybierz ten, który odpowiada Ci najbardziej i stwórz estetyczne i atrakcyjne wizualnie połączenie dwóch przestrzeni w jedną.