Jak wykończyć panele przy drzwiach balkonowych?

Układanie paneli podłogowych nie powinno nastręczać zbyt wielu trudności osobom, które mają smykałkę do majsterkowania oraz posiadają odpowiedni sprzęt do przycinania paneli. Pewną trudność może sprawić jednak wykończenie paneli pod balkonem. Poniżej podpowiadamy, co należy przygotować, aby bezproblemowo wykończyć panele pod drzwiami na taras lub balkon.

Dlaczego wykończenie paneli przy drzwiach balkonowych jest tak istotne?

Ładne wykończenie paneli podłogowych pod wejściem na balkon jest konieczne z wielu względów. Po pierwsze, jeśli układamy panele w pozycji horyzontalnej do drzwi, problemem są nierówności pomiędzy poszczególnymi elementami pod drzwiami lub pod ścianą. W przypadku ścian, takie defekty można zakryć listwą drewnianą, metalową lub z tworzyw sztucznych. Jeśli chodzi o wejście na balkon – zwłaszcza takie bez progu – problem jest nieco bardziej skomplikowany. Tutaj przeszkodą jest ościeżnica okna lub drzwi, która styka się z posadzką. Panele trzeba ułożyć ściśle przy niej i nie ma miejsca na np. maskującą listwę. Istnieje też możliwość, że drzwi lub okno balkonowe osadzone jest na progu. Zwykle na tyle niskim, że również nie da się wprowadzić tradycyjnej listwy ukrywającej wykończenie paneli. Jednocześnie na tyle wysokim, że wyraźnie wystaje ponad poziom podłogi.

Poza względami estetycznymi, szalenie istotne jest również to, aby zrobić wykończenie paneli tak, aby zablokować dostawanie się brudu i wody do szczeliny pomiędzy panelami a drzwiami. Poprawne wykończenie zabezpieczy zarówno drzwi balkonowe, jak i podłogę przed zniszczeniem czy brudem.

Jak więc powinno wyglądać wykończenie paneli przy drzwiach balkonowych lub przy oknach sięgających ziemi?

Po pierwsze, należy skupić się na takich materiałach wykończeniowych, które będą zachowywały swoje właściwości również pod wpływem działania wilgoci. Nawet w najlepiej zaizolowanym domu miejsce pod drzwiami balkonowymi jest obszarem o podwyższonej wilgotności. Chociażby latem, gdy otwieramy drzwi i zdarzają się okresowe opady atmosferyczne. Zaleca się więc stosowanie listew wykończeniowych z aluminium lub PCV (o tym więcej poniżej).

Dodatkowo, pamiętajmy, że układanie paneli w pomieszczeniu, w którym mają one stykać się z wejściem na balkon lub taras powinno przebiegać pod dyktando nadal podwyższonej wilgotności. Inaczej mówiąc, budujemy tak, aby podłoga mogła pracować. Najważniejszym elementem jest tutaj pozostawienie łączenia paneli z drzwiami balkonowymi bez ścisłych, stałych wiązań. W ten sposób upieczemy dwie pieczenie na jednym ogniu, czyli unikniemy naprężeń materiału, do których może dojść na styku muru lub wysokiego progu drzwi z panelami. Zaniechanie tego kroku może doprowadzić do powstawania solidnych wybrzuszeń na podłodze.

Jak wykończyć panele pod drzwiami balkonowymi – najlepsze rozwiązania

Listewki ćwiartki

Czyli listewki w kształcie ćwierćwałka (profil ¼ koła). Jest to dobre rozwiązanie w tych miejscach, gdzie drzwi balkonowe mają wysoki próg. Nie zainstalujemy listewki-ćwierćwałka tam, gdzie podłoga przy wejściu na taras lub balkon jest płaska. Ćwierćwałek montujemy albo do paneli, albo do okna. W przeciwnym wypadku listewka może po prostu odpaść.

Listewki półokrągłe

Listewki o profilu w kształcie litery L lub C (półokrągłe). Są bardzo niskie, dlatego świetnie nadają się do problematycznych miejsc. Zdecydowanie łatwiej jest o dostępność listewek tego typu wykonanych z aluminium lub tworzywa sztucznego niż z drewna.

Montaż gotowego stopnia

Jeśli okno balkonowe zamontowane jest na podmurówce (rama okienna jest bezpośrednio nad podłogą), można zastosować specjalny stopień do wykończenia paneli. W sklepach budowlanych znajdziemy gotowe stopnie marmurowe lub drewniane. Stopień montujemy zanim zakończymy pracę nad układaniem paneli, przez co musimy odpowiednio do niego je przyciąć. Między stopniem a panelem robimy też dylatację, którą następnie zasłaniamy.

Wypełnienie z korka

Wypełnienie szpary między panelami a drzwiami korkiem. Ten materiał jest świetnym wypełnieniem do szpar pomiędzy tymi rodzajami podłoża, które zmieniają swoją objętość w zależności od warunków pogodowych (zawilgocenie, nasłonecznienie itp.). Niestety jednak położenie korka w szczelinę między oknem a balkonem wymaga idealnego docięcia paneli na krawędziach, bo ta strefa będzie widoczna. Korek doskonale komponuje się z panelami laminowanymi imitującymi drewno, jak i modelami o rysunku naturalnego kamienia, tj. marmur itp. Korek dostępny jest w spray-u z końcówką, która jest wygodnym, precyzyjnym aplikatorem.

Dobierz odpowiednią wysokość listwy

Pamiętajmy, aby wybierać takie listwy, które będą zawsze niższe od poziomu wejścia na balkon. Drzwi na balkon z czasem mogą się z dużym prawdopodobieństwem obniżyć. Optymalnie różnić powinna wynosić ok. 2-3 milimetry.

Podsumowanie

Montaż paneli przy drzwiach balkonowych być może nastręcza kilku trudności, jednak warto powalczyć o to, aby praca została wykonana solidnie. Jeśli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności czy doświadczenia, warto postawić na sprawdzoną ekipę remontową. Wybierzmy dobrej jakości materiały budowlane i zadbajmy o to, aby montaż przebiegł bez „niedoróbek”, aby uniknąć problemów w przyszłości związanych z rozchodzeniem się podłogi. Ponad wszystko porządne wykończenie paneli w tym miejscu będzie wpływało pozytywnie na estetykę całego pomieszczenia.


Powiązane wpisy:

Scroll to Top