Jak wyrównać podłogę pod panele?

Panele podłogowe winylowe są coraz częstszym wyborem w nowoczesnych domach. Świetnie się prezentują i łatwo je posprzątać, dzięki czemu łączą funkcjonalność z estetyką. Należy jednak pamiętać o tym, że wyłożenie paneli podłogowych wymaga odpowiednich preparacji. Musimy przygotować podłoże pod panele podłogowe, aby było równe. Najlepiej zrobić to przy użyciu wylewki samopoziomującej. Pamiętajmy o tym, że panele podłogowe wyłożone na nierównej podłodze mogą się odkształcać. Wyrównanie podłogi powinno być w tym przypadku naszym priorytetem.

Czym dokładnie jest wylewka samopoziomująca potrzebna do wyrównania podłogi?

Wylewka samopoziomująca to jeden z najlepszych materiałów do wyrównania podłogi. Zazwyczaj jest to cement o wysokiej płynności modyfikowany mieszanką polimerów. Stosuje się go po to, aby ułatwić sobie poziomowanie podłogi przed ułożeniem wykładziny lub paneli. Odpowiednia ułożona wylewka pozwala nam stworzyć gładką i równą powierzchnię.

Wylewkę można stosować na różnorodnych podłożach, dzięki czemu materiał staje się niezwykle wszechstronny. Sprawdzi się na podłodze drewnianej, betonowej, a nawet na położonych wcześniej płytkach. Doskonale sprawdza się w miejscach, gdzie mamy do czynienia z zapadającą podłogą lub dziurawą powierzchnią. Masa wylewki samopoziomującej jest sprężysta, dlatego nie wymaga dodawania dużej ilości wody. Ogólny proces aplikacji wylewki samopoziomującej jest bardzo podobny niezależnie od tego, z czego wykonane jest nasze podłoże.

Jak przeprowadzić wyrównanie podłogi za pośrednictwem masy samopoziomującej?

Zanim przejdziesz do procesu poziomowania podłogi, zadbaj o to, aby podłoże było dokładnie wysprzątane i wysuszone, a następnie zagruntuj je. Podłoga powinna być wolna od kurzu, nalotu i drobnych nieczystości. Drobne elementy oddzielające wylewkę od podłoża mogą przeszkodzić w związaniu się produktu z podłogą. Podłoga powinna być wolna od resztek farby, cementu, czy też starego kleju podłogowego. Wszystko to może negatywnie wpłynąć na trwałość wylewanej mikstury. Nawet niewielkie śmieci sprawią, że wylewka nie będzie odpowiednio przylegała.

Czas schnięcia wylewki będzie zależał od otoczenia i jego wilgotności. Powinniśmy upewnić się, że wylewka dokładnie wyschła, zanim rozpoczniemy montaż paneli podłogowych. W przeciwnym wypadku panele się zapadną i będziemy musieli rozpocząć cały proces od początku. Należy również mieć na uwadze to, że słaby przepływ powietrza w pomieszczeniu może dodatkowo wydłużyć czas schnięcia.

Jak przygotować masę poziomującą?

Podczas mieszania masy poziomującej musimy pilnować odpowiednich proporcji proszku i wody. Masa nie może być zbyt gęsta lub zbyt płynna. Zbyt dużo wody sprawi, że masa stanie się o wiele mniej twarda po wyschnięciu. Z kolei zbyt gęstą wylewkę trudno równomiernie rozsmarować po podłożu. Podczas przygotowywania wylewki powinniśmy używać czystej i chłodnej wody.

Ilość wody, którą należy dodać, powinna być podana na odwrocie opakowania wylewki samopoziomującej. Najlepiej dodać wodę do wiadra, a następnie stopniowo wsypywać proszek i mieszać go przy pomocy mieszadła elektrycznego. Kiedy dodamy całą zawartość opakowania, należy nadal mieszać przez dwie minuty lub po prostu do momentu, w którym znikną wszystkie grudki i masa będzie gładka.

Jak wyrównać podłogę za pomocą przygotowanej masy?

Po dokładnym wymieszaniu możemy nakładać masę na powierzchnię, aby wyrównać podłogę. Wylewkę nakładamy, rozpoczynając od najdalej położonego punktu na podłodze, a następnie stopniowo przesuwamy się w kierunku wyjścia. Powinniśmy to robić za pośrednictwem stalowej kielni, aby łatwiej nam było wyrównać podłogę w nierównych miejscach. Rozprowadzanie materiału należy przeprowadzić za pomocą gładkiej strony kielni.

Na świeżo wyłożonej wylewce możemy użyć wałka kolczastego. Posłuży nam od do odpowietrzenia wylewki. Jeżeli nie zastosujemy wałka, pod powierzchnią mogą powstać pęcherzyki powietrza, które zniszczą gładką warstwę wylewki samopoziomującej. Musimy pamiętać o tym, że należy dokładnie wyrównać podłogę, zanim przystąpimy do układania paneli.

Utwardzanie i suszenie podłogi

Podczas utwardzania najlepiej, jeżeli w pomieszczeniu panuje temperatura 20 stopni i niewielka wilgotność. Dobra wentylacja skróci czas utwardzania podłogi. Pomieszczenia zimne i wilgotne będą schły o wiele dłużej, co należy mieć na uwadze. Najlepiej, jeśli w takim przypadku zostawimy wylewkę samopoziomującą na całą noc i następny dzień, aby mogła dokładnie wyschnąć przed położeniem paneli. Należy również unikać silnych przeciągów i bezpośredniego nasłonecznienia schnącej wylewki. Nasłonecznienie schnącej wylewki może doprowadzić do naprężenia substancji, przez co w przyszłości zacznie ona pękać. Nie powinniśmy również stosować ogrzewaczy i innych maszyn sztucznie podnoszących temperaturę, aby podłoże schło szybciej.

Czy możemy wykorzystać żywice poliuretanowe na panele?

Mieszanka żywicy jest świetnym materiałem antypoślizgowym, który możemy zastosować na wielu materiałach. Również na panelach podłogowych. Mimo wszystko, jeżeli skorzystamy z wysokiej klasy paneli The Floor, nie musimy dodawać dodatkowego pokrycia wzmacniającego, ponieważ zostały one wyposażone w zintegrowany podkład, który doskonale przylega do podłoża.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top