Jak wyrównać podłogę pod panele?

\"Jak

Podłoga pływająca rządzi się swoimi prawami. Brak stabilnego połączenia z gruntem oznacza, że jest ona podatna na stopniowe przesuwanie się po podłożu. Należące do tej grupy podłóg panele MY FLOOR mogą być montowane wyłącznie na dobrze przygotowanym, wyrównanym podłożu. Jakie warunki powinno ono spełniać i co zrobić, aby na można było na nim położyć panele?

Cztery cechy idealnego podłoża

Niniejsze dywagacje należy rozpocząć od prostego założenia: dobrze przygotowana podłoga powinna być czysta, równa, sucha i twarda. Kwestie wilgotności, czystości i twardości wyjaśnimy sobie w końcowej części tekstu. Teraz zajmiemy się jej wypoziomowaniem, gdyż to od niego zależy sensowność kładzenia paneli podłogowych.

Oczywiście może być i tak, że podłoga została już wcześniej wypoziomowana. Łatwo można to sprawdzić, przeciągając po powierzchni podłogi prostą deskę o długości minimum 100 cm. Jeśli nierówności na tak niewielkim odcinku nie przekraczają 1 mm, to jest to znak, że podłoga jest odpowiednio wyrównana. Niestety, taka sytuacja to rzadkość, dlatego zwykle można spodziewać się nierówności wynoszących nawet 2 – 3 i więcej mm na jednym metrze. Jak wyrównać taką podłogę? Od czego rozpocząć wyrównanie podłoża?

Jak wyrównać podłogę pod panele?

Zanim przejdziemy do zastosowania konkretnych rozwiązań wyrównujących podłoże, konieczne jest dokładne oczyszczenie podłogi. Należy usunąć z niej wszystko, to jest piach, kamienie, żwir i inne drobinki, które mogłyby naruszyć strukturę warstwy poziomującej. Następnie należy wybrać jedną z metod wyrównywania:

Wylewka samopoziomująca

Zalecanym przez wielu fachowców rozwiązaniem jest wylewka samopoziomująca, której położenie jest bardzo proste. Co więcej, nie trzeba jej wyrównywać za pomocą łaty i poziomicy, gdyż — jak sama nazwa wskazuje — wylewka jest na tyle płynna, że sama uzyskuje właściwy poziom. Wylewkę można nakładać ręcznie lub maszynowo, gdyż łatwo łączy się z podłożem.

Z powodzeniem można ją też stosować na systemach ogrzewania podłogowego, gdyż charakteryzuje się niskim poziomem izolacji termicznej. Na marginesie warto dodać, że wylewki samopoziomujące cechują się niewielkim skurczem, dzięki czemu nie wymagają montażu zbrojenia. Należy jednak pamiętać, że zastosowanie wylewki wymaga użycia specjalnego gruntu, który zwiększa jej przyczepność do podłoża.

Podkłady wyrównujące

Do wyrównania podłoża można wykorzystać specjalne podkłady o dużej gęstości. Doskonałym rozwiązaniem jest tzw. mata kwarcowa, dzięki której można wyrównać podłogę o nierównościach wynoszących 3 mm na 1 metr kwadratowy. Alternatywą dla mat kwarcowych jest specjalne, elastyczne podłoże wykonane z polistyrenu ekstrudowanego.

Prace punktowe

Jeśli zastosowanie wylewki samopoziomującej i mat wyrównujących nie jest możliwe, a nierówności mają charakter punktowy, można próbować je ręcznie zeszlifować lub zaszpachlować. Metoda ta sprawdza się jednak wówczas, gdy identyfikacja nierówności nie sprawia problemu. Jeśli podłoga nie jest równa na całej swej powierzchni, mechaniczne usuwanie pojedynczych grudek lub wgłębień nie ma sensu.

Żywica epoksydowa i poliuretanowa

Chcąc wyrównać podłogę pod panele, można wyłożyć ją warstwą żywicy. Na rynku istnieją dwa rodzaje żywic poziomujących. Pierwszą z nich jest żywica epoksydowa, a drugą poliuretanowa. Obydwa materiały wyróżniają się bardzo dużą odpornością mechaniczną, nieprzepuszczalnością, przyczepnością i wytrzymałością na czynniki atmosferyczne.

Tym, czym różnią się żywice epoksydowe, od swoich poliuretanowych odpowiedników jest brak odpowiedniej elastyczności. Oznacza to, że są one narażone na powstawanie niewielkich, wręcz mikroskopijnych pęknięć, które z biegiem czasu osłabiają strukturę podłoża. Żywice poliuretanowe znacznie lepiej znoszą wewnętrzne przeciążenia i — co najważniejsze — utwardzają się szybciej niż wylewka samopoziomująca.

Wylewka betonowa

Do wyrównania podłogi można też użyć wylewki betonowej. Zanim jednak mieszanka cementu portlandzkiego, piasku i zostanie umieszczona na podłożu, należy je odpowiednio przygotować. W tym celu należy zastosować chroniącą przed wilgocią folię budowlaną z odpowiednio wysoką zakładką, którą wykłada się podłoże.

Dodatkowo warto zdecydować się na montaż specjalnych paneli akustycznych, które ograniczą przenikanie od spodu fal dźwiękowych. Jeśli wyrównanie podłogi odbywa się z wykorzystaniem warstwy betonu o grubości powyżej 3,5 cm, to konieczne jest zastosowanie zbrojenia.

Suchy jastrych

Zastosowanie suchego jastrychu po to, by wyrównać podłogę pod panele, sprawdza się np. w starym budownictwie. Wykorzystanie do tego celu płyt cementowych, kartonowo-gipsowych, a także płyt OSB i MFP pozwala zredukować ciężar warstwy poziomującej i łączny koszt jej budowy.

Układając suchy jastrych, należy pamiętać o tym, aby robić to naprzemiennie, to jest tak, aby kolejne warstwy płyt były obrócone względem tych poniższych o 90 stopni. Chcąc w ten sposób wyrównać podłogę w kuchni lub innych, wilgotnych pomieszczeniach (od 80 procent wilgotności), należy pokryć jastrych warstwą tzw. folii w płynie.

Jak wyrównać wilgotną podłogę?

Chcąc wyrównać podłogę o dużym stopni zawilgocenia, należy ją odpowiednio osuszyć. Należy jednocześnie pamiętać, że nawet najlepsza izolacja chroniąca przed wilgotnością może nie wystarczyć, by skutecznie odizolować wilgoć od warstwy poziomującej. Do badania wilgotności można wykorzystać higrometr.

Jeśli jej poziom jest zbyt wysoki, należy odkręcić grzejniki, włączyć przenośne, elektryczne piecyki i osuszacze powietrza. Co ważne, do osuszania podłóg pod wylewki nie należy stosować przenośnych pieców gazowych, gdyż w trakcie spalania gazu urządzenia te emitują do otoczenia parę wodną.

Jakie podłoże trzeba mieć, aby wyrównać podłogę?

Chcąc wyrównać podłogę pod panele podłogowe, trzeba najpierw zastanowić się, czy jest to w ogóle możliwe. Niektóre podłoża nie nadają się ku temu, by kłaść na nie panele podłogowe. Takim podłożem jest np. popularne w poprzednim ustroju linoleum. Do położenia paneli idealnie nadają się przede wszystkim podłogi winylowe, czyli wykonane z polichlorku winylu (PVC).

Oprócz nich panele można kłaść na suchą ceramikę, wiórowe płyty OSB, jastrych (mianem tym określa się szlichtę, wylewkę lub posadzkę) i na naturalnych podłogach drewnianych. Wyrównanie podłogi pod panele podłogowe nie ma sensu w pomieszczeniach, w których występuje duża wilgotność powietrza i wysoka temperatura. Wyjątek stanowią np. łazienki, gdzie wyrównana, wodoszczelna podłoga (bez paneli podłogowych) ma służyć równomiernemu odprowadzaniu nadmiaru wody do kanalizacji poprzez kratkę ściekową.

Podsumowanie

Jak widać, aby wyrównać podłogę pod panele, należy wybrać jedną z wielu różnych metod poziomowania. Najszybszą z nich jest oczywiście zastosowanie żywic, aczkolwiek należy je poziomować za pomocą łaty i poziomicy. Ciekawym rozwiązaniem, aby szybko i precyzyjnie wyrównać podłogę pod panele, jest zastosowanie wspomnianej wylewki samopoziomującej. A jeśli zależy nam na minimalnym obciążeniu stropu, jedynym sensownym rozwiązaniem pozostaje wykorzystanie suchego jastrychu.


Powiązane wpisy:

Najpopularniejsze kolory paneli podłogowych

Panele podłogowe z v-fugą czy bez?

Jak naprawić panele podłogowe?

Podłoga pływająca – czym jest i kiedy warto ją zastosować

Scroll to Top