Montaż paneli podłogowych nie należy do trudnych zadań. Przy znajomości wytycznych jest on prosty i szybki, dlatego wiele osób decyduje się na samodzielne układanie paneli w domu lub mieszkaniu. W szczególności panele winylowe The Floor są bardzo łatwe w montażu – dzięki nowoczesnemu systemowi instalacji na klik zamontujesz podłogę bez kleju i zbędnych zabrudzeń. W tym artykule chcemy omówić jedną z podstawowych zasad montażu, jaką jest pozostawienie szczeliny dylatacyjnej. Jeśli chcesz cieszyć się jak najlepszym efektem, sprawdź koniecznie, jaka powinna być dylatacja przy panelach i jakie jest jej zadanie.
Szczelina dylatacyjna – czym jest i jak wpływa na panele
Żeby zrozumieć lepiej jak “pracuje podłoga” musimy wiedzieć, czym w ogóle jest szczelina dylatacyjna. Panele podłogowe drewnopochodne, w związku z ich rozszerzalnością cieplną, rozszerzają się i kurczą – jest to normalne zjawisko dyktowane prawami fizyki. Wynika ono z budowy paneli – większość z nich wykonana jest w większej części z drewna, a jak wiemy drewno poddaje się wpływom temperatury i wilgotności. Dylatacja ma za zadanie umożliwiać panelom swobodną pracę, dlatego panele zawsze powinny być montowane na pływająco – nie mogą być trwale łączone z podłożem. W innym przypadku panele zaczną się wybrzuszać i odkształcać.
Szczelina dylatacyjna to zachowana wolna przestrzeń między panelami, a ścianami oraz innymi elementami stałymi czy konstrukcyjnymi takimi, jak schody, ściany, drzwi, rury i elementy okien balkonowych. Przerwa dylatacyjna pozwala panelom podłogowym na zmianę wymiarów pod wpływem czynników zewnętrznych bez ryzyka uszkodzeń.
Jaka dylatacja przy układaniu paneli podłogowych?
O tym, jaka dylatacja w panelach powinna zostać wykonana, decyduje rodzaj paneli, wielkość pomieszczenia, panujący w nim poziom wilgotności powietrza lub to, czy zastosowano ogrzewanie podłogowe. Te wszystkie czynniki mają ogromny wpływ na dobór odpowiedniej dylatacji – warto o tym pamiętać.
Szczegółowych informacji na temat tego, ile milimetrów powinna mieć dylatacja w panelach, należy szukać w instrukcji montażu dołączanej do paczki paneli podłogowych lub na stronach producenta. W przypadku paneli laminowanych The Floor, wśród przedstawionych wytycznych, znaleźć można informację o zachowaniu szczeliny dylatacyjnej o szerokości około 5 mm. Panele winylowe SPC, jakie oferujemy są panelami o odmiennym współczynniku rozszerzalności cieplnej i ze względu na swoje właściwości i nieznaczną zmianę wymiarów pod wpływem temperatury i wilgotności, wymagają mniejszej szczeliny dylatacyjnej, niż panele laminowane. Dzięki temu łatwiej jest zamaskować przerwę dylatacyjną i osiągnąć bardziej estetyczny efekt.
Jak już wspomnieliśmy, montując panele zawsze warto wziąć pod uwagę specyfikę pomieszczenia, w którym układamy podłogę i dostosować rozmiar szczeliny dylatacyjnej do warunków. Na przykład wybierając winylowe panele do kuchni lub łazienki, warto rozważyć większą dylatację pamiętając o tym, że musi ją zakryć listwa przypodłogowa.
Należy pamiętać też o tym, że wykonanie szczeliny dylatacyjnej jest prawie zawsze warunkiem zachowania gwarancji producenta – niewykonanie odpowiednich przerw w podłodze może przyczynić się do ewentualnych uszkodzeń i odkształceń, których nie uwzględni gwarancja.
Jak wykonać szczelinę dylatacyjną podczas układania paneli?
W większości mieszkań i domów na szczęście rzadko mamy do czynienia z dużymi wahaniami temperatur i wilgoci, dlatego 5 mm szczeliny dylatacyjnej, czyli pozostawionej wolnej przestrzeni od ściany lub innych elementów konstrukcyjnych, w zupełności wystarczy. Można ją też łatwo skorygować przy pomocy małych klinów. Jeśli nigdy wcześniej nie układaliście podłogi z paneli warto nie tylko przeczytać instrukcję, ale także poszerzyć swoją wiedzę oglądając na przykład instruktażowe filmy.
Zanim zaczniesz montować panele, koniecznie zapoznaj się z instrukcją układania dołączoną do opakowania. Może się ona różnić w zależności od rodzaju paneli, jak i producenta. Pamiętaj, że jeżeli nie zastosujesz się do instrukcji dołączonej do zakupionych paneli, musisz liczyć się z komplikacjami, zarówno podczas samego ich układania, jak i w późniejszym użytkowaniu. Niestety, do jednych z częstszych błędów podczas układania paneli, należy właśnie pominięcie etapu zapoznania się z instrukcją montażu.
Dla wielu osób wykonanie szczeliny dylatacyjnej w panelach staje się problemem estetycznym. Warto wiedzieć, że można zamaskować szczelinę za pomocą dobrze dobranej listwy przypodłogowej czy przejściowej, dzięki czemu wykończenie podłogi będzie bardziej estetyczne. Dostępne w sprzedaży listwy wykonywane są z różnych materiałów i są dostępne w wielu kolorach, co ułatwia dobór odpowiedniej listwy do stylu pomieszczenia czy kolorystyki paneli.
W stylu rustykalnym, skandynawskim czy industrialnym, stawiającym na naturalne materiały, do paneli podłogowych o wzorach z rysunkiem wyraźnie podkreślonych słojów drewna takich, jak na przykład panele winylowe z kolekcji Wood lub Stone, świetnie sprawdzą się listwy imitujące drewno o zbliżonej kolorystyce. Z kolei w stylu nowoczesnym lub minimalistycznym pasować będą czarne, białe albo metalizowane listwy.
Porady dotyczące układania paneli podłogowych
Aby cieszyć się pięknym i długotrwałym efektem idealnie ułożonej podłogi z paneli winylowych, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Jednym z najczęściej popełnianych błędów, jeśli chodzi o panele podłogowe, jest brak cierpliwości przy odpowiednim przygotowaniu podłoża i, jak zaznaczyliśmy wcześniej, nie stosowanie się do zaleceń producenta paneli podłogowych. Poniżej przedstawiamy listę wskazówek, które pomogą w uzyskaniu fantastycznego efektu.
- Warunkiem dobrze ułożonych paneli podłogowych to dobrze wysuszone i oczyszczone podłoże. Wilgotność posadzki powinna wynosić maksymalnie 2-3%, a więc należy odczekać aż posadzka wyschnie całkowicie, zanim zaczniemy wykończenie podłogi danego pomieszczenia. Czasem zajmuje to naprawdę sporo czasu, ale jest to krok, którego nie można pominąć;
- Zastosowanie prawidłowej izolacji, czyli na przykład folii paroizolacyjnej pod panele. Jeśli jej nie zastosujemy, wilgoć z betonu może dostać się do paneli, prowadząc do ich zniszczenia. Aby folia była skuteczna, musimy ułożyć jej pasy w taki sposób, by na siebie zachodziły;
- Paneli winylowych nie trzeba poddawać aklimatyzacji, dzięki temu że są niezwykle stabilne wymiarowo można je od razu kłaść w danym pomieszczeniu, co z pewnością przyspieszy prace remontowe.
- Przed montażem paneli w domu lub w mieszkaniu dokładnie sprawdźmy stan i wygląd podłoża. Posadzka powinna być czysta i sucha. Usuwamy z niej wszelkie resztki farby, kurz i tłuszcz. Zanim zaczniemy układać wybrane panele na ogrzewaniu podłogowym, należy się upewnić, że są one przeznaczone do takiej technologii. Wszystkie nasze panele nadają się na podłogówkę, a dzięki niskiemu oporowi cieplnemu bardzo dobrze przewodzą odpowiednią temperaturę. Montaż paneli można również połączyć z wyłożeniem specjalnych mat do wyciszania pomieszczeń. Dzięki temu zwiększymy znacznie komfort użytkowania nie tylko podłogi, ale całego pomieszczenia;
- Bardzo ważne jest także odpowiednie zatrzaśnięcie zatrzasków paneli. Wydaje się to być oczywistą rzeczą, ale w razie złych ustawień możemy się spodziewać niestabilności podłogi;
- Bardzo ważnym aspektem przy układaniu podłogi z paneli jest odpowiedni kierunek ich ułożenia. Podkłady pod panele muszą być ułożone prostopadle, a panele równolegle do padania promieni słonecznych.
- Po zakończonym montażu paneli winylowych, należy oczyścić dokładnie podłogę i usunąć z niej wszelkie pozostałości takie jak pył i piasek. Do wyczyszczenia podłogi możesz użyć wilgotnego mopa z neutralnym środkiem czyszczącym.
Jak widzisz układanie paneli winylowych nie nastręcza wielu problemów. Dzięki naszym wskazówkom i wiedzy o tym, jak ważne jest zachowanie szczeliny dylatacyjnej, możesz śmiało przystąpić do ułożenia paneli na swoich podłogach, a później przez wiele lat możesz się cieszyć wspaniałą posadzką!