Zanim zdecydujemy się na położenie tak zwanej podłogi pływającej, czyli na przykład paneli podłogowych laminowanych to zawsze na początek musimy dokładnie przygotować podłoże, które jest bardzo istotnym elementem. Musi być dobrze zaizolowane oraz idealnie zabezpieczone przed różnymi czynnikami negatywnie wpływającymi na panele.
Największy problem stanowi wilgoć, która wychodzi z podłoża. W jaki sposób zabezpieczyć odpowiednio posadzkę, aby w ciągu najbliższych kilku lat nie trzeba było ponownie inwestować w nowe panele podłogowe? Dlaczego tak ważna jest folia paroizolacyjna i jak profesjonalnie przeprowadzić jej montaż? O tym wszystkim dowiesz się w poniższym poradniku.
Folia paroizolacyjna pod panele podłogowe
Zastosowanie folii paroizolacyjnej jest niezwykle ważne, mimo tego, że nie widać tego materiału budowlanego w końcowym efekcie naszych prac. Jeżeli pominiemy ten bardzo ważny element podczas montowania paneli podłogowych, to nie posłużą nam one przez tyle lat, co powinny.
Folia pod panele jest stosowana po to, aby izolować podłoże przed działaniem szkodliwej wilgoci. Dlatego zawsze należy pamiętać o tym, aby ją położyć przy każdym montażu paneli. Folię paroizolacyjną trzeba położyć na całej długości, gdzie będzie montowana nowa podłoga.
Jeśli nie zastosujemy folii paroizolacyjnej, to z biegiem czasu powstaną wybrzuszenia na panelach i zaczną one pękać. Zmiany, jakie nastąpią przez działanie wilgoci od dołu, będą już nieodwracalne, więc trzeba będzie ponownie zainwestować w montaż nowych paneli.
Dodatkowym problemem będzie to, że brak dobrej izolacji będzie obniżać temperatury w pomieszczeniu, co może doprowadzać do nabawienia się przez domowników różnego rodzaju chorób płuc i nerek czy reumatycznych. Nieodpowiednio zainstalowana podłoga będzie także świetnym środowiskiem do rozwoju pleśni i grzybów.
Zastanawiając się więc nad tym, jaki podkład pod panele, należy przede wszystkim pomyśleć o folii paroizolacyjnej. Jest to najlepsze podłoże, które skutecznie będzie chronić nie tylko drewno przed rozwojem pleśni, ale również pozostałe materiały, takie jak dodatkowy podkład.
Co warto wiedzieć na temat folii paroizolacyjnej?
Każdy inwestor musi wiedzieć to, że jeżeli nie położymy folii paroizolacyjnej pod panele podłogowe i zniszczą się one pod wpływem nadmiernej wilgoci, to nie mamy możliwości, aby zgłosić reklamację. Pracownicy sklepu, w którym kupujemy panele nie mają obowiązku, aby informować nas o tym, że konieczne jest wykonanie odpowiedniego podłoża z folii. Takie dyrektywy możemy odnaleźć w instrukcji Europejskiego Związku Producentów Paneli oraz w gwarancji, która dołączona jest do zamówionych produktów.
Warto również wiedzieć o tym, że folia paroizolacyjna jest wykorzystywana nie tylko pod panele podłogowe, ale również stosuje się ją do ocieplenia dachów i ścian, a także stropów. W każdym miejscu pełni takie samo zadanie, czyli chroni przed wilgocią, aby nie doszło do powstania pleśni, która doprowadza do zniszczenia materiałów budowlanych, a także ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka i zwierząt. Dlatego tak ważne jest, aby wykorzystać folię paroizolacyjną wszędzie, gdzie chcemy skutecznie ochronić nieruchomość przed działaniem wilgoci oraz jej następstwami.
Gdzie najbardziej przydaje się folia paroizolacyjna?
Dobra folia paroizolacyjna doskonale sprawdza się na betonowej posadzce o wilgotności nie większej niż 2%, ale nie jest to jej ostateczna wartość. Czasami w nowo wybudowanych budynkach wilgoć podnosi się i przenosi do innych miejsc, takich jak na przykład strop. Dlatego też warto z góry przewidzieć już taką sytuację i pod panelami położyć folię paroizolacyjną o grubości nie mniejszej niż 0,2 mm.
Natomiast w przypadku gdy decydujemy się na położenie nowej podłogi na starej drewnianej, to wówczas zastosowanie folii nie jest wymagane. Tak samo będzie w przypadku właścicieli mieszkań na wyższych piętrach, gdzie posadzka jest już bardzo dobrze wysuszona i nie trzeba tam stosować dodatkowej folii pod panele.
Mimo tego, że zastosowanie folii paroizolacyjnej nie jest konieczne we wszystkich miejscach, to jednak należy o niej pamiętać, ponieważ to niezwykle istotny element, jeśli będziemy chcieli w przyszłości zgłosić reklamację do producenta. Ewentualnie można zgłosić reklamację bez zastosowania nowej folii, ale tylko w przypadku gdy została ona położona już wcześniej przez poprzedniego właściciela nieruchomości.
Jak dobrze wybrać folię paroizolacyjną?
Wiele osób zastanawia się, jaka folia paroizolacyjna będzie najlepsza. Przede wszystkim podczas jej wyboru należy zwrócić uwagę na grubość. Jeżeli chcemy uzyskać bardzo dobrą jakość izolacji, to najlepiej jest postawić na taką, która ma grubość ponad 0,2 mm.
Istotnym parametrem jest także współczynnik SD. Jego minimalna wartość to 75 m – im większy będzie współczynnik SD, to tym lepszą będziemy mieli izolację przed wilgocią.
Jak właściwie położyć folię paroizolacyjną pod panele?
Oczywiście na początek powinniśmy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi dołączoną przez producenta i ściśle stosować się do tych informacji. Kolejnym ważnym punktem jest to, aby proces instalacji folii nie odbywał się w tym samym momencie, co inne prace wykończeniowe na mokro. Niestety, ale panująca wilgoć w pomieszczeniu może doprowadzić do trwałych uszkodzeń.
Folia paroizolacyjna nie może być w żaden sposób uszkodzona, ponieważ jeżeli jakikolwiek odcinek będzie naruszony, to cała izolacja straci swoje właściwości. Nie ma również możliwości, aby w jakiś sposób załatać dziury i inne uszkodzenia, ponieważ jej grubość oraz współczynnik SD muszą być jednolite na całej połaci.
Trzeba także pamiętać o jak najlepszym uszczelnieniu zakładów oraz styków z elementami przyległymi, czyli ze ścianą lub kominkiem. W ten sposób aluminiowa folia paroizolacyjna będzie miała najlepszą efektywność. Dobrze położona folia charakteryzuje się takimi zaletami jak:
- świetne uszczelnienie przed parą wodną,
- zapobieganie strat ciepła,
- odporność na rozrywanie dzięki zbrojeniu,
- elastyczność i łatwość montażu,
- klasa ogniowa – F.
Jakie są rodzaje folii paroizolacyjnej?
Folia paroizolacyjna występuje w różnych rodzajach, które różnią się od siebie kolorem. Najczęściej spotykamy folię żółtą, ale także dostępne są na rynku folie niebieskie, białe i czerwone. Kolor jednak nie ma tutaj żadnego znaczenia, więc wyboru należy dokonać wyłącznie opierając się o właściwości konkretnej folii.
Najpopularniejszym i najczęściej stosowanym materiałem jest folia paroizolacyjna polietylenowa, która jest również w najniższej cenie. Nie jest ona jednak najlepszą, ponieważ współczynnik SD wynosi do 100 m, a jej przepuszczalność to 0,5 grama pary wodnej na metr kwadratowy na dobę. Niestety te parametry są niewystarczające i bez odpowiedniej wentylacji, wilgoć będzie się zatrzymywać, co niestety prowadzi do powstania pleśni oraz grzybów.
Drugim rodzajem jest folia paroizolacyjna aktywna, która powstaje z polipropylenu. Ma dość niski współczynnik SD, który wynosi zaledwie kilkanaście metrów kwadratowych. Przepuszcza około 6 g pary wodnej na metr kwadratowy w ciągu doby. Działa dobrze przy pokryciach dachowych i przy niepoprawnie działającej wentylacji.
Najlepszym rozwiązaniem jest folia paroprzepuszczalna aluminiowa. Jej SD to ponad 100 m. Charakteryzuje się najmniejszym współczynnikiem paroprzepuszczalności i odbija ponad 60% ciepła, dzięki czemu inwestor może zauważyć znacznie zmniejszyć koszty związane z ogrzewaniem.
Czy konieczne jest położenie folii paroizolacyjnej pod ogrzewanie podłogowe?
Niektórzy zastanawiają się nad tym, czy konieczne jest zastosowanie folii pod ogrzewanie podłogowe. Oczywiście zgodnie z zaleceniami producentów, należy umieścić folię paroizolacyjną pod panele przy ogrzewaniu podłogowym. Zapewni to świetną ochronę przed zmienną wilgotnością.
Jeżeli nie użyjemy folii, to panele podłogowe mogą ulec uszkodzeniu, ponieważ będą tam powstawać wybrzuszenia, co po dłuższym czasie doprowadzi do ich pękania. Z drugiej strony musimy pamiętać również o tym, że odpowiednie zabezpieczenie folią paroizolacyjną pozwoli uchronić domowników przed niebezpiecznymi drobnoustrojami.
Powiązane wpisy: