Jakie są wymiary paneli podłogowych?

Laminowane panele podłogowe to jeden z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych, powszechnie wykorzystywany na posadzkach. Ich popularność wynika przede wszystkim z łatwości w utrzymaniu ich w czystości, wysokiej trwałości i użyteczności, ale także z niezwykle atrakcyjnego wzornictwa. Wśród wielu rodzajów paneli podłogowych dostępnych na stronie, z łatwością możemy znaleźć idealny model, strukturę oraz odcień. Panele można perfekcyjnie dopasować do indywidualnych potrzeb, jak również do stylu, w jakim urządzone jest konkretne wnętrze. Choć wybierając panele podłogowe, głównie kierujemy się ich wyglądem, to niezwykle ważnym aspektem jest też ich wymiar. Jakie są zatem wymiary paneli podłogowych i czy rzeczywiście ich format ma znaczenie?

Podstawowe formaty paneli

Decydując się na konkretny model paneli podłogowych, zwykle kierujemy się walorami estetycznymi. Ich kolor, struktura oczywiście są istotne, natomiast nie można zapominać o tym, że wymiary są równie ważne. Okazuje się bowiem, że nie tylko grubość paneli, ale także długość i ich szerokość zdecydowanie potęguje efekt wizualny. Nieodpowiednie dopasowanie tych parametrów do konkretnego wnętrza może spowodować, że wizualnie nie będą tak atrakcyjnie się prezentowały, jak tego oczekiwaliśmy. Wybierając panele podłogowe, warto więc szukać modeli, które formatem będą idealnie dopasowane do wielkości i kształtu pomieszczenia.

Nasze laminowane panele podłogowe nie tylko różnią się między sobą kolorem, fakturą czy wielkością, ale także grubością. W ofercie posiadamy modele 8 mm, ale też znacznie grubsze, 12 mm. Choć niewielu klientów przywiązuje do tego uwagę, to im panel jest grubszy, tym jest trwalszy, a przede wszystkim ma lepsze właściwości izolacyjne. Optymalna grubość paneli podłogowych w pomieszczeniach mieszkalnych powinna wynosić nie mniej niż 8 mm. Podłoga ułożona z paneli o takim wymiarze jest stabilna, nie odkształca się i nie ściera zbyt szybko. Nawet intensywnie użytkowana, doskonale się sprawdza w codziennej eksploatacji.

Szerokość paneli podłogowych ma znaczenie

Niezwykle istotnym aspektem przy wyborze paneli jest zarówno długość paneli podłogowych, jak i szerokość paneli. Wąskie panele najlepiej wyglądają w małych pomieszczeniach, jak również we wnętrzach o nieregularnym kształcie. Ułożone prostopadle do dłuższych ścian, optycznie powiększają wnętrze, sprawiają, że wydaje się ono znacznie większe i bardziej przestronne. Wąski i krótki format paneli ma także tę zaletę, że często łatwiej je dopasować do różnych załamań i kątów, co znacząco ułatwia ich układanie.

W naszej ofercie znajdują się panele w czterech głównych szerokościach: 

  • 133 mm
  • 188 mm
  • 193 mm
  • 244 mm

Panele o szerokości 133 mm to modne panele w jodełkę, które będą ozdobą każdego pomieszczenia w stylu klasycznym, retro ale także loftowym. Panele 193 mm to uniwersalny model, który polecany jest do wnętrz urządzonych w klasycznym, ale też nowoczesnym stylu. Równie efektownie prezentują się w matowym, ale też błyszczącym wykończeniu. Modne odcienie szarości, ale też tradycyjne faktury przypominające naturalne drewno to idealne wzory dla tej szerokości paneli.

W dużych, przestronnych pomieszczeniach, a także w tak modnych ostatnio otwartych przestrzeniach, idealnym rozwiązaniem będą szerokie panele. Tego rodzaju panele podłogowe dodają szyku wnętrzom, potrafią wydobyć z nich to, co najpiękniejsze. Szczególnie elegancko prezentują się te w ciemnych kolorach. Choć większa szerokość paneli to niewątpliwie wyzwanie podczas ich montażu, to warto jednak je podjąć. Efekt jest bowiem rewelacyjny. 

Standardowe długości paneli podłogowych

Wybierając materiał wykończeniowy na posadzkę, głównie sugerujemy się wyglądem wizualnym. Równie ważnym aspektem jest również długość paneli podłogowych. Od tego parametru w dużej mierze zależeć będzie całościowy wygląd pomieszczenia, a także podejście do cięcia paneli przy montażu. Na naszej stronie posiadamy cztery długości paneli podłogowych: 

  • 1375 mm
  • 1380 mm
  • 1845 mm

Wymiary paneli podłogowych u różnych producentów są zwykle standaryzowane, ale pomiędzy poszczególnymi modelami mogą jednak występować istotne różnice. Dlatego przed ostateczną decyzją o ich zakupie należy wziąć pod uwagę dokładne wymiary panela podłogowego. Zdecydowanie ułatwi to wyliczenie odpowiedniej ilości paneli, jaka będzie potrzebna do pokrycia posadzki w pomieszczeniu, w którym planujemy położyć nową podłogę.

Laminowane panele podłogowe dostępne w naszej ofercie występują w kilku wariantach, dlatego bez najmniejszego problemu znaleźć można odpowiedni ich model, idealnie dopasowany do powierzchni pomieszczenia, ale także harmonizujący z klimatem i stylem, w jakim jest ono urządzone.

Zalety laminowanych paneli i najważniejsze ich parametry

Laminowane panele podłogowe, jakie znajdują się w naszej ofercie, zdecydowanie różnią się jakością, od tych powszechnie dostępnych w popularnych marketach budowlanych. Ich największą zaletą jest ponadprzeciętna trwałość i niezwykła użyteczność. Nasze panele podłogowe cechują się wysoką odpornością na ścieranie, nie wymagają dodatkowej konserwacji, a ich pielęgnacja nie jest kłopotliwa.

Na panele podłogowe znajdujące się w naszej ofercie dajemy aż 30-letnią gwarancję. Nie należy się więc obawiać, że nie spełnią wymagań. Są niezwykle funkcjonalne, nawet intensywnie użytkowane nie tracą swoich walorów. Ich wysoka jakość w połączeniu z ciekawym wzornictwem sprawia, że w każdym wnętrzu prezentują się perfekcyjnie.

W naszej ofercie posiadamy panele podłogowe o rozmaitych dekorach, efektownych fakturach i przeróżnych odcieniach. Mają one też różne formaty, dlatego z łatwością można je dopasować do każdego wnętrza. Różnorodne wymiary paneli podłogowych zdecydowanie ułatwią wybór odpowiedniego modelu i pomogą wyliczyć ilość, potrzebną do pokrycia nimi określonej powierzchni podłogi.

Dobry wymiar to podstawa

Wybierając panele podłogowe, głównie sugerujemy się ich wyglądem, klasą ścieralności i użyteczności. Chcemy przecież, żeby nie tylko efektownie się prezentowały i dodawały elegancji wnętrzom, ale przede wszystkim długo i niezawodnie służyły. Do ich wymiarów rzadko kiedy przywiązujemy większą uwagę, wychodząc z założenia, że przecież z łatwością można je przyciąć, tak, by były idealnie dopasowane do wielkości i kształtu podłogi. Okazuje się jednak, że wymiar paneli podłogowych ma znacznie i to ogromne. Nie tylko ma znaczący wpływ na wygląd wizualny położonej podłogi, ale też sposób jej montażu. Niewątpliwie wiąże się też z nakładami finansowymi, jakie trzeba ponieść, decydując się na zakup konkretnego wymiaru paneli.Choć wydawać by się mogło, że wymiary paneli podłogowych to sprawa drugorzędna, to okazuje się jednak, że od ich grubości, szerokości oraz długości w dużej mierze zależeć będzie efekt, jaki uzyskamy po ich ułożeniu na posadzce. Niewątpliwe parametry te będą miały również znaczący wpływ na montaż paneli. W dużych, przestronnych wnętrzach znacznie prościej będzie położyć szerokie i długie panele podłogowe, niż wąskie i krótkie. Analogicznie w małych pomieszczeniach łatwiej montuje się panele o mniejszej szerokości i krótsze. Podobnie we wnętrzach o nieregularnych kształtach. Odpowiedni wymiar paneli ma więc ogromne znacznie.


Powiązane wpisy:

Scroll to Top