Najczęstsze błędy montażowe paneli winylowych

Panele winylowe to świetna alternatywa dla tradycyjnych, drewnianych paneli podłogowych. Ich ceramiczny rdzeń jest wytrzymały, odporny na zarysowania i wyróżnia się zwiększoną odpornością na działanie wilgoci. W poniższym artykule przedstawimy listę najczęściej popełnianych błędów, jakie inwestorzy i monterzy popełniają w trakcie ich kładzenia. Zapraszamy do lektury!

Błąd światopoglądowy, czyli złe rozumienie istotny paneli z winylu

Wiele osób popełnia podstawowy błąd, zanim jeszcze zdecyduje się na montaż paneli podłogowych. Polega on na pewnym stereotypowym ujęciu paneli winylowych. Często uważa się, że emitują one do otoczenia niebezpieczne cząsteczki PCV. Niektóre osoby twierdzą, że podłogi pokryte warstwą polichlorku winylu nie powinny być użytkowane w miejscach, w których przebywają dzieci. Należy jednak pamiętać, że na chwilę obecną nie ma wyników badań, które popierałyby tę teorię. Położenie paneli z winylu nie kończy się uwolnieniem do otoczenia niebezpiecznych cząstek, ani też utratą zdrowia. Technologia produkcji tych paneli całkowicie to wyklucza!

Położenie paneli względem światła

Dużo mówi się na temat sposobu kładzenia paneli względem naturalnych źródeł światła. Jednym z najczęściej popełnianych przez wykonawców błędów jest nieodpowiednie położenie ich zgodnie z usytuowaniem okien. Układanie paneli powinno odbywać się w sposób prostopadły w odniesieniu do okna. Wszystko po to, aby eksponować krótsze linie oddzielające od siebie panele podłogowe. Ułożenie paneli równolegle względem światła podkreśla obecność długich linii, a w konsekwencji prowadzi do utraty aranżacyjnej jednolitości podłoża.

Szczeliny dylatacyjne — tak, czy nie?

W przypadku paneli winylowych bardzo ważne jest, czy układa się je z uwzględnieniem szczelin dylatacyjnych. Polichlorek winylu — jak każdy inny materiał — jest w pewnym stopniu podatny na działanie ciepła. Brak szczelin dylatacyjnych przy montażu podłóg może doprowadzić do ich stopniowego wybrzuszenia, a nawet zniszczenia. Wszystko przez ciepło, które oddziałując na podłogę winylową, prowadzi do jej stopniowego rozszerzenia. Ewentualny brak dylatacji można sobie skompensować listwami przypodłogowymi, dzięki którym podłoga może się w pewnym, ograniczonym stopniu rozszerzać.

Źle dobrana kolorystyka

Częstym problemem pojawiającym się w trakcie układania paneli podłogowych jest niewłaściwa kolorystyka podłoża względem umieszczonych w środku mebli. Połączenie białych paneli z białymi meblami bardzo źle wygląda i niewłaściwie wpływa na całość aranżacji pokoju. Dużo lepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w panele laminowane o szarej barwie. Dzięki temu inwestor może:

  • zdecydować się na wybór białych mebli, które będą w pewnym stopniu konkurować z szarą podłogą,
  • optycznie powiększyć pomieszczenie, uwzględniając w tym rozmiar kąta padania promieni słonecznych,
  • stworzyć bazę pod bardzo popularną w ostatnich latach aranżację skandynawską lub loftową,
  • wprowadzić do wnętrza powiew świeżości i stylistycznej nowoczesności.

I jeszcze jedno, Wybierając panele podłogowe o szarej kolorystyce, warto postawić na rozwiązania imitujące naturalne wzornictwo (kamienie, drewno itd.). Dzięki temu ogólna kolorystyka pomieszczenia będzie jeszcze ciekawsza!

Podłoga w łazience — wyzwania i dostępne technologie

Błędem popełnianym przez inwestorów jest nie tyle układanie paneli winylowych wewnątrz łazienki lub kuchni, ile raczej nieodpowiedni dobór paneli do danego pomieszczenia. Przy układaniu paneli podłogowych trzeba wziąć m.in. uwagę na ich fakturę. Zaleca się, aby panele były nie tylko antypoślizgowe, ale również położone na właściwie wyrównanym i wytłumionym podłożu. W przeciwnym razie są one wrażliwe na bezpośrednie oddziaływania mechaniczne, związane z ich codzienną eksploatacją. Z kolei położenie pod nie specjalnej warstwy tłumiącej pozwala wyeliminować hałas towarzyszący przemieszczeniu się po nich.

Zaawansowane narzędzia

Układanie paneli podłogowych nie wymaga posiadania żadnych skomplikowanych narzędzi. Wręcz przeciwnie — wystarczy do tego ołówek i niewielki nożyk do ich przycinania. Panele z polichlorku winylu łączone są ze sobą za pomocą łączeń „click”, dzięki którym ich ułożenie jest dziecinnie proste. Warto również pamiętać o tym, że przycinanie paneli nie powoduje powstawania charakterystycznego pyłu, tak jak ma to miejsce np. w przypadku rozwiązań drewnianych. W praktyce oznacza to, że układanie winylowych paneli podłogowych jest łatwiejsze i bardziej estetyczne.

Duża wilgotność — wróg paneli winylowych

Poważnym błędem, jakiego często dopuszczają się monterzy podłóg winylowych, jest kompletne zbagatelizowanie wilgotności podłoża pod panele. W praktyce okazuje się, że panele często kładzie się na podłoże zbyt wilgotne, co z biegiem czasu prowadzi do ich odkształcenia, a nawet zniszczenia. Przed położeniem paneli należy pamiętać, aby ich podłożem była struktura o maksymalnej wilgotności wynoszącej jedynie 2 procent. Wartość tą można łatwo zmierzyć za pomocą higrometru. Jeśli wartość wilgotności jest wyższa, konieczne jest zabezpieczenie podłoża specjalną matą wykonaną z folii polietylenowej. Dzięki temu panele nie będą narażone na oddziaływanie zagrażającej im wilgoci.

Montaż pod szafkami — podstawowe błędy

Układając panele podłogowe, na których w przyszłości będą znajdować się szafki i inne meble, trzeba pamiętać o kilku prostych zasadach. Po pierwsze, należy wcześniej wyfrezować w nich otwory pod nóżki stabilizacyjne. Ciężar mebli będzie bowiem negatywnie wpływał na efekt „pływania” całej podłogi, co ograniczy jej żywotność i będzie prowadzić do stopniowych uszkodzeń paneli. Po drugie, jeśli meble będą osadzane bezpośrednio na panelach, to nie można zapominać o zachowaniu ich dylatacji. Dzięki temu zjawisko rozszerzalności temperaturowej nie wpłynie na ich strukturę.

Panele a ogrzewanie podłogowe

Wielu inwestorów nie decyduje się na układanie paneli podłogowych na systemach ogrzewania podłogowego. Wszystko przez rzekomą wrażliwość polichlorku winylu na oddziaływanie ciepła. W praktyce jest to mit, który nie jest potwierdzony żadną, rzetelną analizą. Otóż panele winylowe są bardzo wskazane w przypadku systemów ogrzewania podłogowego. Ich najważniejsze zalety to:

  • wysoki stopień przenikalności cieplnej, który pośrednio wynika z niewielkiej grubości paneli winylowych (około 2,5 cm),
  • wysoki stopień termoizolacji, dzięki któremu panele są zawsze ciepłe i przyjemne w dotyku,
  • niska rozszerzalność temperaturowa paneli, aczkolwiek nie można zapominać o konieczności zapewnienia przestrzeni dylatacyjnej,
  • możliwość montażu paneli podłogowych bezpośrednio na każdy typ ogrzewania podłogowego.

Krótkie podsumowanie

Układanie paneli winylowych wiąże się co prawda z koniecznością przestrzegania stosownych zasad, ale nie można zapominać, że na chwilę obecną jest to jeden z najbardziej funkcjonalnych i niezawodnych systemów podłogowych. Tworzywo PVC jest znacznie bardziej odporne na zarysowania, jest w pewnym stopniu odporne na krótkotrwałe oddziaływanie wilgoci i łatwo się układa. I właśnie dlatego warto zdecydować się na jego wybór.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top