O tym, że rodzaj wybranej podłogi zdominuje charakter urządzanego wnętrza wiedzą wszyscy, którzy etap budowy domu lub wykańczania mieszkania od podstaw mają już za sobą. Dlatego należy solidnie zastanowić się nad tym, co wybieramy: praktyczne płytki do salonu, czy imitujące naturalne materiały panele podłogowe? Czy płytki do salonu to dobry pomysł? A jeśli nie, to jakie panele podłogowe wybrać, aby być zadowolonym? Który z tych rodzajów wykończenia podłogi lepiej współgra z ogrzewaniem podłogowym? A co zrobić, gdy chcemy mieć i jedno i drugie, czyli jak wytworzyć w salonie podłogę dzieloną na panele i płytki?
Panele podłogowe – czym mogą nas zaskoczyć?
Klasyczne panele są tym rodzajem wykończenia podłogi, do którego nikogo nie trzeba przekonywać. Uwielbiamy drewno we wnętrzach, a panele do salonu drewnopodobne dają nam niedrogą opcję na stworzenie wrażenia, jakie daje prawdziwy drewniany parkiet w salonie. Są przyjemne w dotyku, szybko się je układa, a w razie uszkodzenia łatwo wymienić poszczególne elementy. Ze względu na ogromny wybór wzorów paneli w sklepach, można stworzyć z ich użyciem nie tylko imitację drewnianej podłogi, ale też podłogi z kamienia.
Mimo tych oczywistych zalet, niektórzy z nas niekiedy jednak wahają się, czy panele podłogowe są na pewno najlepszym wyborem do salonu? Czy płytki podłogowe nie okażą się bardziej trwałe? Warto tutaj przede wszystkim rozeznać się w naszych potrzebach. Jak bardzo niszczymy podłogi w miejscach, w których mieszkamy? Jakie są nasze oczekiwania dotyczące aranżacji? Czy panele do salonu drewnopodobne nie rozczarują nas swoją sztucznością? Na końcu też należy sprawdzić, jakie parametry mają panele z tych najnowszych ofert producentów. Tutaj wiele może nas zaskoczyć.
Przede wszystkim, zaskoczyć może nas izolacja akustyczna, jaką zapewniają nowoczesne panele, w szczególności panele podłogowe winylowe. Wyprodukowane zostały z warstw tworzyw sztucznych i dodatków różnych materiałów, które pozwalają nie tylko na znoszenie hałasu uderzeniowego, jak i tego roznoszącego się w przestrzeni. W przypadku płytek, niestety nie ma o tym mowy. Dodatkowo, panele podłogowe można ułożyć na ogrzewaniu podłogowym. Gdy wybierzemy odpowiednią klasę ścieralności, będą nie do zdarcia. Zarówno w salonach, do których wchodzi się z tarasu i nanosi ścierające drobinki piasku i ziemi, jak i w intensywnie eksploatowanych ciągach komunikacyjnych w pokojach dziennych, czy wtedy, gdy mamy salon połączony z kuchnią i potrzebna jest odporność na wilgoć, zmienne temperatury oraz zabrudzenia.
Kiedy płytki do salonu są lepszym wyborem niż panele podłogowe?
Mimo że nowoczesne panele podłogowe laminowane czy winylowe są zaskakująco trwałe, to jednak trzeba umiejętnie się z nimi obchodzić. Nie można wystawiać ich na duże skoki temperatury i nie zawsze są odporne na silne uderzenia ciężkimi przedmiotami o ostrych krawędziach. Gdy podłoga zostanie zalana, a awaria nie zostanie usunięta dość szybko, panele podłogowe mogą ulec degradacji.
Wprawdzie opisane wyżej wydarzenia, do których należą też np. uderzenia młotkiem, zalewanie substancjami żrącymi, czy zalanie domu lub mieszkania wodą z pękniętej rury, to sytuacje ekstremalne. Jeśli jednak czujesz, że mogą one cię dotyczyć, bo masz dzieci, zwierzęta domowe, być może niepewne sąsiedztwo, a w salonie regularnie odbywają się imprezy i masz tam w dodatku intensywnie użytkowany kącik jadalniany, wybierz płytki. Najbardziej powszechne wybory to płytki ceramiczne dedykowane podłogom (terakota), gres i płytki kamienne (granit, piaskowiec, marmur). W sklepach znajdziemy płytki drewnopodobne, jak i te przypominające kamień, czy nawet beton.
W poszukiwaniu najtrwalszego materiału na podłogę postaw na gres szkliwiony
Najbardziej trwałe wśród nich będą oczywiście płytki gresowe, ze szkliwioną nawierzchnią. Marmur jest dość drogi i nasiąka wilgocią oraz łatwo się plami, a płytki ceramiczne łatwo pękają. W przypadku płytek z piaskowca, często występuje problem z dostępnością pożądanych kolorów. Natomiast gresowe płytki podłogowe, mimo że przez niektórych odrzucane jako niepasujące do przytulnych wnętrz, z pewnością dadzą nam gwarancję, że podłoga może być rysowana do woli, a będzie wyglądała zawsze jak nowa.
Gresowe płytki do salonu bardzo łatwo jest wyczyścić nawet z tłustych, starych plam, jak i z zabrudzeń powstałych przy użyciu silnych barwników (czerwony barszcz lub wino!). To wszystko dzięki wysokiej twardości, jaką charakteryzuje się gres. Jednak, z drugiej strony, dorównają mu pod tym względem dobrej jakości panele laminowane, czy winylowe, które mają najwyższą klasę ścieralności.
Wysoka twardość gresu może stanowić dla nas pokaźną wadę, gdy cenimy sobie szybkość montażu. Przecinanie takich płytek, czy wiercenie w nich otworów, to wyzwanie. Do położenia gresu na podłogę potrzebne są specjalistyczne narzędzia, a sama praca jest czasochłonna i wymaga doświadczenia. To pociąga za sobą znacznie większe koszty niż w przypadku, gdy zdecydowalibyśmy się na wykończenie podłogi panelami podłogowymi (które, w większości przypadków można położyć samodzielnie).
Gres wymaga wynajęcia ekipy do zrobienia wylewki, wycięcia płytek, zrobienia dylatacji i przyklejenia materiałów do podłoża równo, z zachowaniem zasad zgodnych ze sztuką budowlaną. Szczególnie w sytuacji, gdy kładziemy płytki na ogrzewanie podłogowe wodne.
Kiedy nie warto rezygnować z paneli podłogowych?
Podłogą z gresu nie będziemy również cieszyć się od razu po położeniu, tak jak jest z panelami podłogowymi. Wymaga ona przerwy technologicznej na wyschnięcie kleju i zaprawy. Dodatkowo, płytki podłogowe gresowe są śliskie. Chodzenie po gresie w szpilkach, podczas imprezy, jest na tyle uciążliwe i niebezpieczne, że w domach, w których są takie płytki, imprezy z czasem odbywają się już tylko boso.
Natomiast w domach, w których są małe dzieci, a na podłodze znajdują się płytki gresowe, szybko kupowane są specjalne maty piankowe do zabezpieczenia śliskiej nawierzchni. To oznacza, że walory estetyczne pomieszczenia obniżają się, a mieszkańcy czekają na czasy, aż pociechy wyrosną z wieku ciągłych wywrotek.
Jak widać więc, mimo że płytki podłogowe gresowe są niezwykle trwałe, to jednak mają swoje wady. Większość z nas mimo wszystko decyduje się na nie, bo… po prostu konkretny wzór okazał się urzekający i wyjątkowo dobrze pasujący do charakteru aranżacji naszego salonu. Nie należy się temu dziwić, bo gresowe płytki w większych rozmiarach, o połyskliwej powierzchni sprawiają, że wnętrze wygląda czysto, elegancko i nowocześnie.
Płytki gresowe pasują do salonu w stylu glamour, art deco, czy industrialnym. Są idealne we wnętrzach nowoczesnych. Gdy zdecydujemy się na nie do wnętrza w stylu skandynawskim lub do pomieszczenia stylizowanego na urokliwy salonik w wiejskim drewnianym domku, można na płytki położyć dywaniki. Mimo że brzmi to kontrowersyjnie, to w Sieci znajdziemy mnóstwo przykładów udanych aranżacji z takim połączeniem w roli głównej.
Płytki gresowe można też kłaść na zewnątrz i to jest dla wielu z nas ostateczny argument za ich wyborem. Salon otwarty na balkon lub na taras staje się optycznie większy, gdy zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz znajdują się te same płytki.
Z drugiej jednak strony, nowoczesne panele winylowe i laminowane nie mają tych wad, którymi charakteryzują się płytki gresowe, a dzięki bogactwu wzorów i kolorów, z łatwością znajdziemy wśród paneli coś, co gres nam doskonale wizualnie zastąpi.
Połączenie salonu z kuchnią
Płytki mogą być dobre przy połączeniu salonu z kuchnią. Wtedy, stworzenie pasa z płytek przy ciągu roboczym, obok podłogi w pokoju dziennym wyłożonej deskami lub panelami, znacznie skróci czas, jaki codziennie poświęcamy na sprzątanie. Taki wybieg pozwoli też na wydzielenie części kuchennej od części przeznaczonej do relaksu w salonie.
Szczególnie atrakcyjny efekt osiagniemy, wybierając podłogę z paneli podłogowych łączoną z płytkami o kształcie heksagonalnym, z krawędziami przyciętymi z najwyższą precyzją. O tym, jak łączyć panele z płytkami przeczytacie na naszym blogu tutaj. Warto tutaj uważnie dobrać kolorystykę i wzornictwo obu materiałów, gdy mamy salon połączony z kuchnią i w obu tych strefach zastosowaliśmy różne materiały.
Jeśli stawiamy na drewno, w ofercie większości producentów znajdziemy płytki drewnopodobne, przypominające drewno w każdym calu: zarówno jeśli chodzi o wygląd i kolorystykę, jak i fakturę (chodząc po takich płytkach, możemy wyczuwać charakterystyczne nierówności przypominające strukturę drewna).
Jakie są kluczowe wady płytek w salonie?
O ile jednak płytki podłogowe mogą wyglądem przypominać naturalny drewniany parkiet lub kamień, to jednak temperatura tego materiału z reguły nie będzie odpowiednia dla uzyskania komfortu cieplnego podczas chodzenia boso po podłodze.
W tym przypadku wygrywać będą absolutnie zawsze panele podłogowe. Są ciepłe i przyjemne w dotyku, co przekłada się na pozytywne wrażenie, jakie daje przebywanie we wnętrzu, w którym znajduje się taka podłoga. Dodatkowo, po wybraniu podłogi z paneli ochraniamy się przed pragnieniem zainstalowania ogrzewania podłogowego, jaka pojawia się u osób, które wybrały płytki do salonu.
Myśl o tym, że potrzebne jest ogrzewanie podłogowe, zwykle pojawia się z czasem, gdy przychodzą kolejne zimy, a my orientujemy się, że nie znosimy przebywać w pokoju dziennym rano, gdy kaloryfery nie zdążyły jeszcze dostatecznie rozgrzać pomieszczeń. Dotyczy to nawet najbardziej ciepłego przedstawiciela tej kategorii, jakim są płytki ceramiczne.