Na jakim podłożu można ułożyć panele laminowane? Jakie podkłady podłogowe należy zastosować? Czy zawsze konieczne jest uprzednie wyrównanie podłogi? Jeżeli właśnie zastanawiasz się jakie panele wybrać i zadajesz sobie powyższe pytania, zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem poświęconym tematowi odpowiedniego podłoża pod panele.
Według portalu Murator.pl jeszcze do niedawna zaledwie 15% wszystkich remontów stanowiły prace wykończeniowe w nowym mieszkaniu od dewelopera. To oznacza, że pozostałe 85% wszystkich realizacji to remonty generalne istniejących już mieszkań. Można zatem przypuszczać, że większość z nas stała, stoi lub stanie przed wyzwaniem, jakim jest przeprowadzenie generalnego remontu. Co za tym idzie – także remontu podłogi – często z zachowaniem istniejącego już rodzaju podłoża, jak np. linoleum czy parkiet.
Czy podłogi laminowane można zamontować na każdej nawierzchni?
Wymiana podłogi wiąże się z koniecznością wybrania odpowiedniego rozwiązania do zastosowania w odświeżonym wnętrzu. Możliwości mamy szerokie – możemy wybrać np. drewnianą podłogę, płytki ceramiczne czy też różnego rodzaju panele. Jednym z najczęstszych wyborów są panele laminowane. Na ich korzyść, względem innym rozwiązań, przemawiają m.in. walory wizualne, duża uniwersalność, praktyczność, przystępna cena, niewymagająca pielęgnacja czy łatwość montażu. Jednak zanim zdecydujemy się, jakie panele podłogowe wybrać, warto zapoznać się z warunkami ich montażu.
Przede wszystkim warto wiedzieć, że panele podłogowe MY FLOOR są tzw. podłogą pływającą. Swoją nazwę wzięły stąd, że nie jest na stałe zamocowana do podłogi czy podłoża pierwotnego i dlatego może się przemieszczać w zależności od warunków środowiska (np. wysokości temperatury czy poziomu wilgotności). Same panele mogą też minimalnie się rozszerzać czy zwężać pod wpływem tych czynników, dlatego przy montażu należy zachować szczeliny dylatacyjne. Już sam fakt, że mamy do czynienia z podłogą pływającą ma wpływ zarówno na proces przygotowania podłoża, jak też sposób prawidłowego montażu paneli.
Szczególnie ważna dla paneli podłogowych jest izolacja, zarówno akustyczna, jak i preciwwilgotnościowa. Najważniejszy jednak jest sposób przygotowania podłoża, na którym zostaną one położone. Bez sprawdzenia go i odpowiedniego dopasowania, może dojść (w najgorszym wypadku) nawet do uszkodzenia podłogi, a tego nie chcemy. Dlatego, poniżej prezentujemy kilka porad, które mogą się Wam przydać jeszcze przed zamontowaniem paneli.
Jak przygotować podłoże pod panele laminowane?
Odpowiednie podłoże, na którym można układać panele – w tym także te od MY FLOOR – powinno zawsze spełniać jednocześnie 4 warunki. Musi być: suche, twarde, równe oraz czyste. To kluczowy element z punktu widzenia zapewnienia pełnej funkcjonalności i trwałości podłogi.
Pierwszym etapem, zanim przystąpimy do montażu, powinno być odpowiednie przygotowanie podłogi do wyrównania. Polega ono na właściwym oczyszczeniu powierzchni z piachu, kamyków, różnego rodzaju drobinek. Następnie przystępujemy do wyrównania podłogi. Przed położeniem paneli, powinno ono zostać odpowiednio utwardzone i wyrównane, np. dodatkową warstwą poziomą. Jeżeli chcesz wyrównać podłogę samodzielnie, możesz to zrobić np. poprzez zastosowanie wylewki samopoziomującej. To rozwiązanie, które pozwoli zapewnić właściwe podłoże pod dalsze prace. Zanim przystąpimy do wylewania, należy jeszcze zastosować właściwy grunt pod wylewkę, którą chcemy wykorzystać.
Jeżeli nie jest możliwe zastosowanie wylewki i wyrównanie podłoża w ten sposób, to nie jesteśmy jeszcze całkiem na straconej pozycji. Należy sprawdzić na jak bardzo nierównej podłodze będziemy pracować. W sytuacji, gdy różnice poziomów są niewielkie, drobne nierówności można częściowo zniwelować za pomocą gęstego podkładu. Jaki podkład pod panele będzie odpowiedni w tej sytuacji? Idealnym rozwiązaniem o dużej gęstości będzie np. mata kwarcowa. Na nieco nierównym podłożu można także zastosować podkład pod panele z polistyrenu ekstrudowanego. Tutaj dużą rolę umożliwiającą korektę nierówności odgrywa grubość podkładu. Jednakże, nawet to rozwiązania nie niwelują większych krzywizn powyżej 3 mm na 1 m2.
W sytuacji, gdy mamy wyraźnie nierówną podłogę i mamy taką możliwość, możemy sprawdzić, czy mamy podłoża sztuczne czy naturalne i spróbować zeszlifować lub zaszpachlować pewne nierówności. To rozwiązanie można zastosować zwłaszcza, gdy można wspomniane nierówności łatwo zidentyfikować i gry mają charakter punktowy.
Zabezpieczenie przed wilgocią
Szczególnie istotnym elementem w przypadku wyboru paneli laminowanych, jest odpowiednie zabezpieczenie przed wilgocią. Tutaj znów bardzo dużo do zrobienia mamy na pierwszym etapie prac i przygotowaniu podłoża. Wszystko dlatego, że nawet najlepsza izolacja przeciwdziałająca wilgotności może nie poradzić sobie z niewysuszonym odpowiednio podłożem.
Pomiaru wilgotności podłoża można dokonać za pomocą higrometru. Jeżeli urządzenie wskazuje występowanie wilgotności, musimy zadbać o wysuszenie podłoża zanim przystąpimy do dalszych prac. Możemy zdecydować się na naturalne suszenie, które jednak może być długotrwałe. Można wspomóc ten proces, włączając ogrzewanie. Alternatywnie można również sięgnąć po urządzenia mechaniczne, wybierając wentylatory czy osuszacze, które pomogą nam szybciej przygotować podłoże do montażu paneli.
Odpowiednie podłoże pod panele
Istnieją powierzchnie płaskie, które bardzo dobrze nadają się jako podłoże pod panele podłogowe (nie można tego mylić z podkładami, które dodatkowo uszlachetniają podłogi laminowane). Jako baza pod panele, idealnie sprawdzi się podłoże z następującego rodzaju:
- winyle (typ PVC, czyli popularna płyta z polichlorku winylu);
- sucha ceramika (termoizolacyjna, naturalna i wytrzymała);
- OSB (akronim z ang. “Oriented Strand Board”, czyli płyta o wiórach orientowanych);
- jastrych (inaczej po prostu posadzka, wylewka lub szlichta);
- czy naturalna podłoga drewniana.
Jeśli chodzi o linoleum (utwardzona masa plastyczna, często stosowana w Polsce w II poł. XX w.), musimy niestety się go pozbyć, przed położeniem paneli, ze względu na reakcje chemiczne oraz skraplanie się pary, które mogą występować po położeniu nowej podłogi.
Wskazówki dla zamontowania paneli podłogowych na podłożu jastrychowym
Winyle, ceramika i OSB to powierzchnie, które nie powinny sprawiać większych problemów, pod warunkiem, że są wyrównane. Ale co zrobić, jeżeli chcecie położyć podłogę na świeżym jastrychu, czyli nowo wylanej posadzce cementowej, anhydrytowej lub magnetycznej
Nawet po ogólnym wysuszeniu szlichty i odparowaniu wilgoci, należy zweryfikować tzw. „pozostałą wilgoć”. Aby to sprawdzić, przede wszystkim, specjalista od wylewki powinien przygotować dla Was protokół wilgotności posadzki. Na jej podstawie możecie podejmować dalsze działania. I tak, według odgórnych rozporządzeń: aby móc zamontować panele podłogowe, gotowy jastrych cementowy powinien mieć maksymalną wilgotność na poziomie 2,0CM%. Z kolei, wylewka anhydrytowa może posiadać tylko 0,3CM% wilgotności. Mamy nadzieję, że te liczby pomogą Wam w ocenie posadzki.
Wskazówki dla układania paneli laminowanych na podłożu z drewnianej podłogi
A może jesteście (nie)szczęśliwymi posiadaczami parkietu czy macie drewnianą podłogę, która jest już dość zniszczona lub po prostu chcecie mieć mieszkanie w nowym stylu? Stare deski podłogowe mogą się jak najbardziej nadawać jako podłoże pod montaż paneli podłogowych.
Należy przy tym jednak pamiętać, że naturalne deski mogą być wrażliwe na obciążenie oraz przemieszczanie czy rozsuwanie się podczas wystąpienia większego nacisku. Dlatego, jeszcze przed montażem, należy przetestować, jak ułożona wcześniej podłoga zachowuje się pod określonym naciskiem. Dodatkowo, trzeba pamiętać o tym, aby układać panele poprzecznie w stosunku do położonego wcześniej drewnianego parkietu.
Odpowiedni podkład i izolacja
Ważnym etapem przygotowawczych prac do montażu paneli jest odpowiednio dobrany podkład. Właściwy podkład zapewni nam łatwiejsze układanie paneli, a także będzie stanowił warstwę izolacyjną. Na jakie rodzaje podkładów możemy postawić?
Pierwsza propozycja to podkłady poliuretanowo mineralne. Charakteryzują się średnią grubością. Podkłady poliuretanowo mineralne stanowią pewną barierę akustyczną, ale przede wszystkim wyróżniają się dużą wytrzymałością. Jeżeli izolacja akustyczna podłogi ma dla nas duże znaczenie, warto położyć pod panele korek. Podkład korkowy, zwłaszcza zaprojektowany jako specjalny podkład wyciszający zapewnia dobre wyciszenie i tłumi dźwięki odbite.
W sytuacji, gdy mamy ogrzewanie podłogowe, możemy wybrać np. tekturę karbowaną jako odpowiedni podkład. W przypadku ogrzewania podłogowego sprawdzi się dobrze, ze względu na łatwe przewodzenie ciepła. Warto wspomnieć, że korek i tektura to podkłady naturalne. A skoro już pojawił się temat ogrzewania podłogowego, to mamy również do dyspozycji inne rozwiązania. Wspomniane wcześniej podkłady poliuretanowo mineralne czy polistyrenu ekstrudowanego również dobrze współpracują z ogrzewaniem podłogowym.
Jeżeli pracujemy na podłożu słabo izolowanym, powinniśmy zastosować także folię paroizolacyjną. Będzie to dodatkowy właściwy podkład nad pomieszczeniami, które mogą powodować przenikanie wilgoci do podłoża. Stosuje się je np. w domach piętrowych w pomieszczeniach nad łazienkami.
Pamiętajcie: nie wszystkie podłogi laminowane nadają się do każdego pomieszczenia!
Nie tylko zastosowane wcześniej podłoże jest istotne przy montażu paneli podłogowych. Nawet najlepsze podłoże oraz podkłady pod panele laminowane mogą nie “zadziałać” w określonych warunkach. Są pomieszczenia, w których kategorycznie nie należy układać paneli laminowanych. Chociaż panele można stosować przy ogrzewaniu podłogowym, to bardzo wysokie temperatury nie są sprzyjające. Dlatego nie warto montować tego rozwiązania we wszelkiego rodzaju saunach. Nadmierne ciepło oraz wysoka wilgotność z reguły powodują trwałe uszkodzenia podłogi. Co więcej, pomieszczenia mokre oraz te bardziej wilgotne (takie, jak łazienki) również nie powinny być brane pod uwagę przy wyborze podłogi laminowanej. Wilgoć powoduje puchnięcie i rozklejanie poszczególnych warstw panelu.
Warto jednak pamiętać, że w innych, mniej wilgotnych choć wciąż narażonych na wilgoć pomieszczeniach (takich jak np. piwnice), można montować panele laminowane. Jednakże, zawsze należy dokładnie sprawdzić poziom wilgotności w pomieszczeniu i dopiero wtedy ocenić sytuację oraz dokonać wyboru, abyśmy nie mieli z czasem problemu np. z rozchodzącymi się łączeniami paneli. Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku także odpowiednio dobrany podkład. Poza tymi kilkoma wyjątkami, panele podłogowe można zamontować praktycznie w każdym pomieszczeniu – od korytarza przez salon i sypialnię aż po pokój dziecięcy czy recepcję w biurze. Wtedy, wszystko zależy już od klasy ścieralności i użyteczności, ale o tym więcej w innym wpisie w Poradniku Montażu MY FLOOR.
Powiązane wpisy:
Najpopularniejsze kolory paneli podłogowych
Jak wybierać panele podłogowe – poradnik
Panele podłogowe – 5 pomysłów na aranżację salonu
Jak wyrównać podłogę pod panele?