Trudne plamy na podłodze – jak usunąć żywicę, klej, wosk z paneli podłogowych

Choć na co dzień dokładamy wszelkich starań, aby nasze panele podłogowe były nienagannie czyste i zadbane, to i tak od czas do czasu zdarzają się trudne plamy na podłodze. Najczęściej są efektem zwykłej nieostrożności. Rozlany przypadkowo wosk ze świecy, klej czy żywica to zabrudzenia, z którymi choć trudno sobie poradzić, to jednak można się ich skutecznie pozbyć. Zatem, jak czyścić trudne plamy na podłodze z paneli podłogowych?

Trudne plamy na panelach, jak sobie z nimi radzić

Panele winylowe to aktualnie jeden z najbardziej popularnych materiałów wykończeniowych, powszechnie stosowanych na posadzkach. Podłogi nimi pokryte nie tylko efektownie się prezentują, ale są także wyjątkowo łatwe w codziennej pielęgnacji. Nie ulega również wątpliwości, że panele podłogowe nowej generacji charakteryzują się coraz większą trwałością i odpornością na rozmaite czynniki zewnętrzne, które mogłyby mieć na nie niekorzystny wpływ. Choć mają mnóstwo zalet, to niestety w przypadku pojawienia się trudnych plam, nieudolne próby ich usunięcia mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia paneli. Jak zatem je czyścić, aby tego uniknąć?

Jedną z najważniejszych zasad stosowanych przy usuwaniu wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń z paneli podłogowych, jest unikanie ostrych narzędzi. Używając ich z pewnością uszkodzimy zewnętrzną strukturę podłogi, nawet jeśli są to panele o najwyższej klasie ścieralności. Należy zatem pamiętać , że do czyszczenia trudnych plam używany wyłącznie bawełnianej ściereczki, ewentualnie płaskiego mopa. Jeśli zabrudzenia są zaschnięte i rzeczywiście wymagają zdrapania, użyjmy do tego celu drewnianych lub plastikowych narzędzi, pozbawionych ostrych, metalowych krawędzi.

Należy pamiętać, że panele winylowe są w 100% wodoodporne, a więc nadmiar wody im nie zaszkodzi tak, jak może to zrobić w przypadku np. drewnianego parkietu. Warto jednak skupić się na doborze odpowiedniego detergentu, który będzie dedykowany do naszych paneli. Stosujemy wyłącznie preparaty dedykowane panelom podłogowym. Skutecznie ochronią one podłogi przed zabrudzeniami, jak również uławiają usuwanie trudnych plam. Warto tutaj również zaznaczyć, że w panele winylowe brud nie wnika tak łatwo, jak w inne powierzchnie, dlatego też potencjalne trudne plamy do usunięcia, nie powinny być aż tak problematyczne.

Żywica – jak usunąć żywicę z paneli podłogowych

Choć najczęściej staramy się unikać trudnych plam na podłodze, to czasami jednak takie się zdarzają. Jednym najtrudniejszych do usunięcia zabrudzeń jest żywica. Tą wyjątkowo lepką substancję pochodzenia roślinnego niełatwo usunąć wodą, a nawet detergentem. Zatem jak usunąć żywicę? Sprawdzonym sposobem na pozbycie się jej, jest metoda mechaniczna. Aby móc ją jednak zastosować, plama z żywicy musi być całkowicie zaschnięta. Proces ten można znacznie przyspieszyć za pomocą woreczków z lodem, którymi obkładamy zabrudzone miejsce. Kiedy mamy pewność, że żywica zaschła, zdrapujemy ją delikatnie za pomocą drewnianej lub plastikowej łopatki kuchennej. Pozostałości po plamie przecieramy acetonem lub alkoholem etylowym, a następnie dokładnie myjemy ciepłą wodą. Po osuszeniu bawełnianą szmatką nie powinien pozostać już żaden ślad po plamie.

Drugą metodą na usuwanie plam z żywicy jest użycie spirytusu, terpentyny lub benzyny. Niestety stosując tego rodzaju środki, możemy doprowadzić do odbarwienia powierzchni paneli, dlatego używając ich należy zachować wyjątkową ostrożność. Miękką, bawełnianą ściereczkę nasączamy niewielką ilością środka, przecieramy delikatnie plamę, a następnie dokładnie przemywamy to miejsce ciepłą wodą i wycieramy do sucha.

Klej – jak usunąć klej z paneli podłogowych

Usunięcie z paneli podłogowych plam z kleju, podobnie jak z żywicy, może przysporzyć nieco problemów. Wszystko zależy od tego, z jakim rodzajem środka mamy do czynienia. Najłatwiej usuwa się zabrudzenia powstałe po kleju wodnym. Wystarczy przetrzeć te miejsca wilgotną ściereczką z detergentem, aby szybko pozbyć się plam. Znacznie większy problem będzie z usunięciem kleju montażowego. Jest on najczęściej silnie wiążący, a często także odporny na wodę. O ile świeżych plam można się dość łatwo pozbyć za pomocą wilgotnej ściereczki z detergentem, tak przy zaschniętych może się okazać konieczna metoda mechaniczna.

W przypadku plam z kleju super glue z pomocą przyjdzie aceton i zwykła pałeczka kosmetyczna. Należy ją lekko zamoczyć w acetonie i delikatnie przetrzeć nią miejsce zabrudzenia. Po usunięciu kleju, panele trzeba zmyć ciepłą wodą z odpowiednim detergentem i dokładnie osuszyć.

Wosk – jak usunąć wosk z paneli podłogowych

Równie trudną substancją do usunięcia z podłogi jest wosk. Najczęściej plamy te powstają na skutek nieostrożnego użytkowania zapalonej świecy. Zatem jak usunąć wosk z paneli podłogowych? Okazuje się, że są dwa sprawdzone sposoby pozbycia się tej substancji z podłogi, na zimno i na ciepło. Kiedy już doszło do zabrudzenia powierzchni paneli woskiem, należy odczekać aż całkowicie zastygnie, a następnie za pomocą drewnianej lub plastikowej łopatki podważyć zaschniętą masę i zdjąć z paneli. Pozostałości zmyć ciepłą wodą.

Drugim sposobem, aby skutecznie usunąć wosk z paneli podłogowych, jest zastosowanie metody termicznej. Potrzebna nam będzie suszarka do włosów oraz papierowy ręcznik, papier śniadaniowy lub bawełniana ściereczka, którą przykrywamy plamę z wosku. Suszarką podgrzewamy to miejsce, aż do momentu aż wosk się rozpuści i z łatwością przyklei do użytego materiału. W ten prosty sposób błyskawicznie pozbędziemy się trudnej plamy z wosku.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top