Układanie paneli podłogowych krok po kroku (instrukcja). Jak montować panele z systemem mocowania typu “klik”?

Nie trzeba być profesjonalistą, aby zamontować panele we własnym domu. Pewnie niejeden z nas sprawdzał, jaka jest cena za montaż paneli podłogowych. Tak naprawdę, układanie paneli podłogowych jest – cytując klasyka – łatwe, szybkie i przyjemne i można zrobić to na własną rękę.

Nie potrzeba do tego żadnych specjalistycznych narzędzi, a jeszcze prostszy jest montaż paneli z systemem “klik”. Jak układać panele tego typu? Poniżej, wyjaśnimy Państwu, jak krok po kroku kłaść panele w kuchni czy sypialni oraz na co warto zwracać uwagę przy samodzielnym montażu.

Montaż paneli podłogowych z system typu “klik”: niezbędne narzędzia

Aby przystąpić do samodzielnego układania paneli podłogowych należy wcześniej zorganizować i przygotować narzędzia z poniższej listy, takie jak:

  • ołówek – aby zaznaczać miejsca cięcia paneli,
  • kątownik – aby kontrolować odchylenie paneli podczas montażu,
  • calówka – aby odmierzać długość pozostałą do ukończenia rzędu,
  • piła tarczowa – aby przycinać panele podłogowe,
  • kliny dylatacyjne – aby ustabilizować układane panele,
  • bezwodny klej – aby połączyć odcięte elementy.

Przygotowanie podłoża pod układanie paneli paneli podłogowych

Podłoże, na którym zamierzamy układać panele laminowane, musi być przede wszystkim suche oraz równe. Dopiero wtedy możemy rozważać montaż. Aby panele podłogowe służyły przez lata, leżały równo i cały czas dobrze się prezentowały, różnica wysokości podłoża na jednym metrze nie powinna wynosić więcej niż 3 milimetry.

Jeżeli podłoże jest odpowiednio przygotowane, można przystąpić do konkretnych działań. W pierwszej kolejności, potrzebujemy zapewnić izolację, za którą posłuży nam folia PE (najlepiej o grubości 0,2 milimetra). Izolator tego typu będzie stanowić dobrą ochronę przed wilgocią. Następnie, należy rozłożyć jeszcze dodatkową izolację akustyczną, aby wygłuszyć pokój, eliminując dźwięki odbite. Powinno się układać ją w poprzek, czyli pod kątem 90° w stosunku do zaplanowanego kierunku montażu paneli.

Ważne, aby przed przystąpieniem do montażu, Państwa panele podłogowe były przechowywane przez min. 48 godzin w pozycji poziomej w pomieszczeniu, w którym będą później układane. Dzięki temu panele się “zaaklimatyzują”, czyli przyzwyczają do warunków, panujących w danym miejscu.

Przed położeniem paneli podłogowych, warto też zastanowić się nad wzorem ich ułożenia. Często panele mają powtarzalny wzór, który będzie wyglądał inaczej w zależności od modyfikacji w ułożeniu. Ważne, aby się Państwu dany wzór podobał, ponieważ co do zasady panele są inwestycją na lata (panele MY FLOOR mają 30 lat gwarancji przy przeznaczeniu ich do pomieszczeń mieszkalnych).

Panele podłogowe z systemem “klik”: jak je układać?

Kiedy zaczynamy montaż paneli podłogowych, należy zacząć układać je od prawej strony do lewej, gdzie pierwszy rząd będzie miał swój początek w prawym rogu pomieszczenia. Warto pamiętać o zachowaniu odległości (tzw. dylatacji) na szerokość 10 milimetrów od krawędzi ścian i wszystkich stałych przeszkód.

Podczas montażu paneli z systemem mocowania “klik” pomocne będzie zastosowanie tzw. klinów dylatacyjnych (inaczej są nazywane też klinami montażowymi). Zapobiegają one niekontrolowanym zmianom w trakcie układania paneli podłogowych stabilizując mocowanie, dzięki odpowiedniemu profilowi klina i specjalnych rowkom. Można je kupić w każdym profesjonalnym sklepie z narzędziami. Kliny dylatacyjne usuwa się w momencie, gdy zostanie ułożony ostatni rząd paneli.

Aby ułożyć pierwszy rząd paneli, należy użyć panelu pomocniczego i dopasować go do pierwszego panela z pierwszego rzędu. Umożliwia to system “klik” poprzez ciche kliknięcie, które gwarantuje, że panele są ułożone prosto i dokładnie.

Panele podłogowe mają określoną długość. Rozkładając je jeden za drugim, z reguły dochodzimy do momentu, kiedy ostatni należy nieco przyciąć, aby dopasować go do długości pomieszczenia. Aby zrobić to dobrze, należy zmierzyć pozostałą długość pokoju za pomocą calówki. Następnie wystarczy narysować zwymiarowane oznaczenie na wewnętrznej stronie panelu – będzie to miejsce cięcia elementu w poprzek.

W tym momencie trzeba mieć na uwadze to, że panel powinien być nacinany właśnie od tej strony (a nie od górnej, gdzie znajduje się laminat). Dzięki temu można uniknąć niechcianych odprysków na zewnętrznej stronie. UWAGA: panel nie może być cięty krócej niż na długość 40 centymetrów, aby wpust i pióro na bokach panela – elementy umożliwiające poprawny montaż – pozostały stabilne. Ewentualnie, można skrócić dwa panele, ale tylko przy założeniu, że będzie to oba skrajne, czyli pierwszy i ostatni z danego rzędu (stykające się ze ścianą).

Odcięty kawałek panelu z pierwszego rzędu może być wykorzystany na początku kolejnego. Aby połączyć go z pierwszym rzędem, należy go najpierw wyrównać. Następnie, powinno się podważyć panel pod kątem ok. 12°, przesunąć krótki bok do sąsiedniego panelu i docisnąć je tak, aby się połączyły. Jeżeli sprawia to trudność, to najlepiej unieść oba panele jednocześnie i złączyć je przyciskając kciukiem, aż – standardowo – usłyszymy charakterystyczne kliknięcie. W taki sam sposób układamy pozostałe rzędy.

Jak zakończyć montowanie paneli podłogowych?

Prawie całe pomieszczenie jest już wyłożone panelami – przed nami ostatni rząd. Należy pamiętać, że w ostatnim rzędzie przy skracaniu panela, należy usunąć z jego boku również pióro, a ostatnie elementy skleić za pomocą bezwodnego kleju. Jeżeli wszystkie rzędy są już ułożone, wystarczy jedynie przymocować cokoły podłogowe i listwy łączeniowe. Na tym kończy się samodzielny montaż paneli laminowanych!

Mamy nadzieję, że nasza instrukcja montażu paneli podłogowych była dla Państwa pomocna. Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty paneli podłogowych MY FLOOR, a jeżeli mają Państwo jakieś pytania, to chętnie na nie odpowiemy w zakładce kontakt lub na pozostałych stronach naszego poradnika!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top