Czym ciąć panele winylowe? Poradnik

Panele winylowe to rodzaj podłoża, które cieszy się sporym zainteresowaniem z uwagi na swoje liczne zalety, w tym m.in. wysoką wytrzymałość oraz ciekawą estetykę. Aby jednak można było cieszyć się z paneli podłogowych w mieszkaniu, trzeba mieć na uwadze, że konieczne może okazać się cięcie paneli. Czym ciąć panele? Jeśli zainteresował Cię ten temat, koniecznie zapoznaj się z przygotowanym przez nas tekstem, a otrzymasz informacje, które mogą okazać się przydatne w przyszłości. Powodzenia!

Cięcie paneli winylowych. Jak należy się do tego zabrać?

Jeżeli chodzi o panele winylowe, to charakteryzują się one względną prostotą podczas montażu. Co to oznacza? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: takich paneli nie trzeba poddawać aklimatyzacji, tzn. pozostawiać w pomieszczeniu przez dwie doby w oczekiwaniu, aż dostosują się do podłoża. To jednak nie wszystko, co powinno się wiedzieć na temat montażu paneli winylowych.

Materiał wykorzystywany do stworzenia tego rodzaju podłoża to, jak sama nazwa wskazuje, winyl. Winyl jest odporny na oddziaływanie wilgoci (jest 100% wodoodpornościowy), odkształceń oraz wielu innych zagrożeń. Taki stan rzeczy nie oznacza jednak, że jest to rozwiązanie w stu procentach odporne na działanie jakichkolwiek czynników. Wręcz przeciwnie: negatywnie na panele winylowe oddziałuje między innymi zmiana temperatury powietrza. Wahania w tym zakresie mogą doprowadzić do odkształcenia się paneli, wybrzuszeń itp. Oznacza to, że konieczne jest pamiętanie o dwóch ważnych kwestiach. Są one następujące:

  • stosowanie kilkumilimetrowych przerw dylatacyjnych,
  • cięcie z użyciem nożyka.

Stosowanie kilkumilimetrowych przerw dylatacyjnych

Stosowanie przerw między np. panelami a ciężkimi meblami to absolutna podstawa podczas montażu paneli podłogowych. Jest to konieczne, ponieważ pod wpływem zmiany poziomu wilgotności oraz temperatury powietrza panele winylowe przesuwają się. Nawet jeśli zmiany te nie są widoczne dla ludzkiego oka, nie zmienia to faktu, że brak przestrzeni dylatacyjnej spowoduje nachodzenie na siebie poszczególnych paneli, a w konsekwencji wybrzuszanie ich.

Cięcie paneli z użyciem nożyka

Często można spotkać się z opinią, zgodnie z którą podczas przycinania paneli winylowych należy wykorzystywać na przykład takie narzędzia jak pilarka tarczowa czy gilotyna do cięcia paneli podłogowych (więcej informacji na temat poszczególnych urządzeń znajduje się w dalszej części tekstu). Tymczasem, jest to bardzo poważny błąd. Dlaczego?

 

Odpowiedź na to pytanie wydaje się bardzo prosta: tego typu narzędzia wytwarzają podczas pracy energię cieplną. Choć takie rozwiązania, jak np. wspomniana pilarka, charakteryzują się wysokim poziomem skuteczności, nie zmienia to faktu, że towarzysząca ich pracy energia cieplna może spowodować odkształcenia w panelach winylowych. Tym samym dotniemy panele zgodnie z naszymi potrzebami, jednocześnie jednak przyczynimy się do poważnych defektów w postaci odkształceń. Niedoskonałości te mogą spowodować zarówno poważne problemy natury estetycznej, jak i trudności w późniejszym dopasowaniu paneli do podłoża.

 

Używanie takich narzędzi to poważny, a jednocześnie często popełniany błąd szczególnie w przypadku początkujących majsterkowiczów oraz osób, które nie są zawodowo związane z branżą remontową. Trzeba mieć to na uwadze, tym bardziej że poprawna metoda działania w przypadku paneli winylowych oznacza użycie znacznie prostszego w codziennej obsłudze narzędzia.

 

Nożyk do cięcia paneli winylowych to narzędzie, które charakteryzuje się wysoką precyzją. Wystarczy odrobina wprawy, by móc z dużą precyzją ciąć podłogę z winylu. Co ważne, nożyk do podłogi winylowej umożliwia cięcie nie tylko w linii prostej, ale także, o czym należy pamiętać, krzywych linii, a nawet bardziej skomplikowanych kształtów. Dzięki temu możliwe będzie dopasowanie paneli np. podczas układania ich w przejściach między różnymi pomieszczeniami czy w rogach pomieszczeń. Jest to szczególnie istotne w przypadku małych lokali. Last but not least, nożyk do paneli z winylu to stosunkowo tanie rozwiązanie.

Cięcie paneli podłogowych. Jakich narzędzi nie powinieneś stosować, jeśli chcesz ciąć panele winylowe?

Jeśli zamierzasz ciąć panele winylowe, musisz zaopatrzyć się w odpowiednie wyposażenie. Istnieje jednak wiele narzędzi powszechnie wykorzystywanych podczas prac remontowych, które nie powinny zostać wykorzystane do realizacji tego zadania. Poniżej zostały przedstawione jedynie niektóre z nich:

  • pilarka tarczowa. Profesjonalne pilarki tarczowe to bez wątpienia jedne ze skuteczniejszych narzędzi służących do szybkiego cięcia paneli laminowanych. Niestety, pilarka to rozwiązanie, które nie powinno być stosowane w przypadku paneli winylowych. Jej zastosowanie to poważne ryzyko powstania odkształceń,
  • wyrzynarka. Wyrzynarka to kolejne narzędzie, które nie może zostać wykorzystane do docinania paneli winylowych. Jest to urządzenie, z pomocą którego można ciąć zarówno duże elementy podłogi, jak i obrabiać znacznie mniejsze elementy paneli podłogowych… o ile mamy do czynienia z panelami laminowanymi,
  • gilotyna do cięcia paneli podłogowych. Zasada działania tego mechanizmu jest bardzo prosta: wystarczy umieścić panele laminowane w miejscu wskazanym przez producenta, a następnie uruchomić specjalną dźwignię. Po kilku sekundach zadanie powinno zostać wykonane. Możliwe jest także cięcie paneli winylowych, ale takie działanie stwarza ryzyko powstania odkształceń w miejscu cięcia,
  • standardowa piła ręczna. Piła ręczna to rozwiązanie, które było stosowane przez dziesięciolecia. Używano tego narzędzia do cięcia elementów drewnianych, w tym na przykład paneli laminowanych.

Czym ciąć panele podłogowe? Podsumowanie

Wiesz już, czym ciąć panele winylowe — w naszym tekście zaprezentowaliśmy Ci kilka często stosowanych rozwiązań. Choć wszystkie z nich cechują się wysokim poziomem skuteczności, musisz pamiętać, że w zależności od Twoich indywidualnych potrzeb konieczne może być zastosowanie innego narzędzia.

To, czym należy docinać podłogę winylową, jest niezwykle istotne, ale podczas układania paneli trzeba pamiętać o kilku innych kwestiach. W przeciwnym wypadku nawet dobrze docięta podłoga zacznie po pewnym czasie wybrzuszać się itp. Aby móc tego uniknąć, należy przestrzegać takich zasad jak na przykład stosowanie wyłącznie prostego nożyka podczas docinania. Trzeba o tym pamiętać jeszcze przed przystąpieniem do przycinania poszczególnych elementów podłogi winylowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bogata oferta paneli

laminowanych i winylowych

30 dni na zwrot

produktów zakupionych u nas

Ponad 400 salonów

partnerskich w całej Polsce

Bezpieczne raty 0%

całkowicie przez internet